Wymagania prawne dotyczące holowania w Wielkiej Brytanii

 

Holowanie przyczep i przyczep kempingowych na drogach w Wielkiej Brytanii jest całkowicie legalne, pod warunkiem, że przestrzega się zasad i przepisów ustanowionych w celu utrzymania standardów bezpieczeństwa. Istnieje kilka rzeczy, które należy sprawdzić w odniesieniu do pojazdu, samego haka holowniczego i własnego prawa jazdy, aby upewnić się, że holowanie jest legalne.

Konstrukcja haka holowniczego

Przy wyborze samego haka holowniczego należy upewnić się, że jest on zgodny z przepisami UE. Istnieją pewne rodzaje haków holowniczych, które są zatwierdzone do użytku w krajach członkowskich UE, ponieważ udowodniono, że spełniają one zatwierdzone normy jakości. Jeśli używasz haka holowniczego, który nie jest zaprojektowany zgodnie z tymi zatwierdzonymi specyfikacjami, możesz zostać ukarany grzywną, a nawet unieważnić swoje ubezpieczenie w razie wypadku.

Istnieje jeden wyjątek od tej reguły. Jeśli montujesz hak holowniczy do pojazdu, który po raz pierwszy był prowadzony przed 1 sierpnia 1998 roku, Twój hak holowniczy może być dowolnej konstrukcji i nie musi być zatwierdzonego typu.

Lusterka holownicze

Jazda każdym pojazdem jest całkowicie niebezpieczna, jeżeli nie ma się dobrej widoczności na drogę we wszystkich kierunkach. Jeśli lusterka są zablokowane przez holowaną przyczepę lub przyczepę kempingową, a widok na drogę za Tobą jest utrudniony, stwarza to zagrożenie dla Ciebie i innych użytkowników drogi. Z tego powodu jazda bez odpowiednich lusterek holowniczych nie jest legalna na brytyjskich drogach. Jeśli udowodnisz, że nie masz pełnej widoczności na drogę za sobą lub jeśli masz niewystarczające lusterka holownicze zamontowane w swoim pojeździe, możesz ponieść kilka kar. Możesz być ścigany oficjalnie przez policję; możesz otrzymać 3 punkty na swoim prawie jazdy; i / lub być ukarany grzywną do maksymalnej wysokości £1000.

Hamulce

Jeśli holujesz przyczepę lub pojazd, który waży więcej niż 750 kilogramów (łącznie z ładunkiem, który przewozi), musi on posiadać własny system hamulcowy, aby mógł być holowany przez samochody w Wielkiej Brytanii. Istnieją mniejsze przyczepy, które również posiadają własne hamulce i chociaż zwiększają one ich bezpieczeństwo, nie są obowiązkowe w przyczepach o wadze poniżej 750 kilogramów. Wszystkie układy hamulcowe w przyczepach i samochodach kempingowych muszą być w pełni sprawne.

Tak jak jazda samochodem z niesprawnymi hamulcami zagraża bezpieczeństwu wszystkich uczestników ruchu drogowego, tak samo przyczepy i samochody kempingowe z niesprawnym układem hamulcowym. Dlatego też w przypadku ciągniętych przyczep i przyczep kempingowych wymagane jest posiadanie sprawnych hamulców.

Tablica rejestracyjna

Ze względów identyfikacyjnych wszystkie samochody ciągnące przyczepy lub samochody kempingowe muszą posiadać tablicę rejestracyjną umieszczoną z tyłu pojazdu. Tablica ta musi być taka sama jak tablica rejestracyjna samochodu holującego i musi być dobrze widoczna. W przypadku samochodów ciągnących więcej niż jedną przyczepę, tablica rejestracyjna powinna być przymocowana do przyczepy z tyłu, tak aby była dobrze widoczna.

Ograniczenia wagowe

Maksymalny ciężar, jaki pojazd może holować, zależy całkowicie od marki i modelu pojazdu. Limit określony dla danego pojazdu jest zazwyczaj podany w instrukcji obsługi. Jeśli nie możesz jej tam znaleźć, powinieneś być w stanie znaleźć tę samą informację na tabliczce znamionowej pojazdu (VIN) w swoim samochodzie.

Ograniczenia szerokości

Niezależnie od wielkości i mocy pojazdu, maksymalna szerokość przyczepy lub przyczepy kempingowej holowanej w Wielkiej Brytanii wynosi 2,55 m. Maksymalna długość przyczepy wynosi 7 m. Maksymalna długość przyczepy wynosi 7 m. Sprzedawcy nie powinni sprzedawać przyczep lub przyczep kempingowych, które przekraczają te ograniczenia, ale zawsze warto sprawdzić na wszelki wypadek. W przypadku zakupu przyczepy o większej długości i holowania jej za pomocą swojego pojazdu, będziesz odpowiedzialny za wszelkie mandaty lub kary.

Prawo jazdy i holowanie

Każdy kierowca, który chciałby holować pojazd

w Wielkiej Brytanii, musi posiadać pełne i ważne prawo jazdy. Uczący się kierowcy nie mogą prowadzić pojazdów holujących przyczepy lub przyczepy kempingowe. Istnieją trzy różne klasyfikacje prawa jazdy, które wpływają na uprawnienia do holowania przyczepy lub przyczepy kempingowej.

Jeśli Twoje prawo jazdy zostało wydane po 19 stycznia 2013 roku i jest przeznaczone dla pojazdów kategorii b, będziesz mógł holować małe przyczepy, które ważą mniej niż 750 kilogramów oraz przyczepę, która waży więcej niż 750 kilogramów, pod warunkiem, że całkowita waga przyczepy i pojazdu holującego nie przekracza 3500 kilogramów.

Osoby posiadające prawo jazdy wydane pomiędzy 1 stycznia 1997 a 19 stycznia 2013 mogą legalnie prowadzić pojazd ciągnący o masie 3500 kilogramów i ciągnący przyczepę o masie do 750 kilogramów. Mogą również ciągnąć przyczepę o masie większej niż 750 kilogramów, jeżeli masa pojazdu ciągnącego i przyczepy łącznie nie przekracza 3500 kilogramów.

Kierowcy posiadający prawo jazdy wydane przed 1 stycznia 1997 roku mogą zazwyczaj prowadzić pojazdy holownicze o łącznej masie pojazdu i przyczepy do 8,25 tony.

Więcej na: http://mazdamarket.pl

O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Czy warto wypożyczać samochód?
Jak wygląda Polski rynek wypożyczalni samochodów?
Ile kosztuje wypożyczenie samochodu?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

 

Kontakt

kontakt@filipekauto.pl

Galeria