Pierwsza wpłata do leasingu

Wysokość pierwszej wpłaty do leasingu to maksymalnie 45%. Jak duża część leasingu jest możliwa do spłacenia i zaliczenia w koszty prowadzenia działalności podczas pierwszego roku leasingu? 

Jest to zazwyczaj do 70% wartości kapitału. Nie znajdziemy tego wprost zapisanego w żadnych procedurach, ale tyle właśnie akceptują najwięksi leasingodawcy w pierwszym roku trwania leasingu. Jest to możliwe do osiągnięcia w momencie, gdy podniesiemy początkową lub klilka z pierwszych lat leasingu. Zdarzają się jednak wyjątki i mieliśmy także takich klientów, którzy podpisywali umowy ze spłatą w wysokości znacznie powyżej 70% kapitału w tym pierwszym roku trwania leasingu. Dotyczyło to przede wszystkim aut osobowych, których wartość nie przekraczała 20 000 EUR netto.

Mieliśmy również do czynienia z przypadkiem, w którym odmówiono zastosowania takiego harmonogramu nawet dla auta o wartości przekraczającej 20 000 EUR. Leasingodawca powołał się na tzw. klauzulę GAAR, czyli klauzulę będącą przeciw obejściu prawa dotyczącego podatków. Dla samochodów droższych niż 20 000 EUR netto taki harmonogram z wpłatą w wysokości 45% i paroma większymi ratami leasingu był na samym początku sprzeczny z tą klauzulą. Jednak inny leasingodawca nie robił żadnych problemów i zaakceptował taki harmonogram. 

kia stinger

JAKĄ MAKSYMALNĄ KWOTĘ MOŻEMY SPŁACIĆ W PIERWSZYM ROKU LEASINGU?

Bardzo często otrzymujemy tego typu zapytania. Polscy przedsiębiorcy otwarcie przyznają, że najchętniej nabyliby nowy pojazd za gotówkę, ale nie są w stanie zamortyzować go w całości lub też nie chcą dokonywać amortyzacji przez okres przykładowo 5 lat. Dlatego też poszukują leasingu, który jest doskonałym rozwiązaniem pozwalającym na szybkie zaliczenie zakupu samochodu w koszty, w tym sporą część nawet jednorazowo. Nawet mimo odsetek leasing auta osobowego jest zdecydowanie bardziej opłacalny.

Jak podaje serwis auto-online.pl: "Według nieoficjalnych statystyk, około 80% wszystkich umów zawieranych w Polsce to umowy leasingu operacyjnego. Głównym powodem jest to, że zwykle daje on bowiem największe korzyści podatkowe niż leasing finansowy. Dodatkowo, jest bardzo prosty w rozliczeniach podatkowych (pierwsza rata oraz wpłaty są w całości wliczane w koszty), a także jest możliwość płacenia i rozliczana podatku VAT wraz z ratami."

Musimy tylko zapamiętać, że minimalny okres trwania operacyjnego leasingu dla auta osobowego to 2 lata i zazwyczaj zakończony jest wykupem około 16-20% w zależności od wybranego leasingodawcy. W momencie, gdy wartość wykupu jest wyższa niż 10 000 zł netto, to musimy dokonać amortyzacji tej kwoty przez 30 miesięcy. Nie wszystkim przedsiębiorcom to pasuje i dlatego decydują się najczęściej na trzyletni leasing z wykupem 1%, bądź na okres 30 miesięcy i w tej sytuacji z wykupem około 8%. Część osób chce później dokonać przejścia na wykup leasingu przez prywatną osobę. 

Identyczne korzyści finansowe z leasingu można też zauważyć przy kupnie drogich maszyn. Drobny podatnik ma możliwość zaliczenia w koszty maksymalnie 50 000 EUR rocznie z tytułu jednorazowej amortyzacji. Podczas gdy w przypadku leasingu nie mamy zupełnie żadnego określonego z góry limitu kwotowego i nie musimy amortyzować maszyny przez 10 lat, a możemy wrzucić zakup w koszty w okresie nawet dwa razy krótszym. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne dla przedsiębiorców.

O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Czy warto wypożyczać samochód?
Jak wygląda Polski rynek wypożyczalni samochodów?
Ile kosztuje wypożyczenie samochodu?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

 

Kontakt

kontakt@filipekauto.pl

Galeria