Czego trzeba szukać w kluczu udarowym


Klucze udarowe są powszechnym narzędziem używanym wszędzie przez mechaników. Zazwyczaj używa się ich do odkręcania nakrętek i śrub z samochodów osobowych i ciężarowych, ale można ich używać do każdej pracy, która wymaga odpowiednio dużego momentu obrotowego.

Jeśli nie znasz jeszcze kluczy udarowych, może to być trochę przytłaczające podczas zakupów. Oto pięć rzeczy, które pomogą Ci wybrać idealne narzędzie.

Źródło zasilania
Na rynku dostępne są trzy rodzaje kluczy udarowych w oparciu o źródło zasilania - hydrauliczne, pneumatyczne i elektryczne. Ten, który wybierzesz do swoich celów, zależy całkowicie od Ciebie.

Użytkownicy, którzy posiadają duże sprężarki powietrza do zasilania klucza udarowego, powinni zdecydować się na modele pneumatyczne. Jeśli nie masz sprężarki powietrza i nie zamierzasz kupić jednej w najbliższym czasie, rozważ zakup klucza udarowego zasilanego elektrycznie, są to dobre alternatywy. Hydrauliczne klucze udarowe są stosunkowo rzadkie i najczęściej używane do ciężkich prac w miejscach pracy w przemyśle.

Waga klucza
Klucze udarowe są ciężkimi narzędziami, które zwiększają siłę nacisku na ramiona, jeśli są używane przez dłuższy czas. Dlatego przed zakupem klucza udarowego należy pamiętać o jego wadze. Gdy ręce zaczną się męczyć, trudno będzie opanować klucz, co zwiększy szanse na popełnienie drobnych błędów, takich jak nadmierne dokręcanie i podkręcanie śrub.

Ustawienia momentu obrotowego
Klucze udarowe generują różne momenty obrotowe, ale zależy to w dużej mierze od tego, jak łatwo i szybko można usunąć śruby. Klucze z wyższym momentem obrotowym będą łatwiejsze w użyciu niż te, które mają niższy moment obrotowy. Ilość generowanego momentu obrotowego zależy również od rozmiaru samego klucza, ale należy pamiętać, że cięższe klucze będą wymagały większej kontroli.

Niektóre modele kluczy pozwalają użytkownikom na sterowanie wyjściem momentu obrotowego, co może zapobiec przypadkom zbyt dużego dokręcenia.

Rodzaj konstrukcji
Klucze udarowe są dostępne w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach. Jednak jedną z cech, na które należy zwrócić uwagę, jest sposób wykonania samego klucza. Plastikowa obudowa będzie lżejsza od metalowych alternatyw, ale nie zapewni wiele ochrony w przypadku sporadycznego upadku lub dwóch, znajdziesz betonową podłogę garażu bez wybaczania.

Powinieneś zainwestować w klucz udarowy, który jest dołączony do metalowej obudowy, jeśli wiesz, że upuścisz go kilka razy. Na pewno będzie ważył więcej, ale na dłuższą metę będzie bardziej wytrzymały.

Uderzenia na minutę
Uderzenie na minutę to prędkość, z jaką młot znajdujący się wewnątrz klucza uderza w kowadło. Wyższa wartość znamionowa oznacza, że klucz będzie się szybciej obracał i luzował śruby z większą łatwością.  Minusem jest to, że wyższa wartość znamionowa oznacza zwykle niższy uzyskany moment obrotowy. Jeśli mocno naciskasz na czas, wysoka wartość znamionowa udaru na minutę daje dużą przydatność. Jednak w normalnych warunkach pracy należy zdecydować się na skromniejszą ocenę. 

 

O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Czy warto wypożyczać samochód?
Jak wygląda Polski rynek wypożyczalni samochodów?
Ile kosztuje wypożyczenie samochodu?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

 

Kontakt

kontakt@filipekauto.pl

Galeria