Do czego służą koła łańcuchowe?
Czy wiesz czym są koła łańcuchowe? Są to elementy przekładni, które współpracują z konkretnym łańcuchem. W zasadzie to na to właśnie wskazuje ich nazwa. Najczęściej chodzi o przegubowy łańcuch Galla, chociaż zależnie od wszelkich specjalistycznych potrzeb danego przedsiębiorcy, koła zębate są dobierana do pracy z ogniskowym łańcuchem. Z czego się składa tenże element przekładni oraz jakie są jego rodzaje? Przekonajmy?
W technicznej branży łańcuchowe koło określa się zamiennie. Jest to wieniec czy też tarcza łańcuchowa. Jednak wieńcem jest tylko jego uzębiona część, która się znajduje na obwodzie tarczy stalowej. Łańcuchowe koło zależnie od zastosowania pełni dwie funkcje zasadnicze.
Pierwsza z nich to integralny element napędowego systemu, a więc podzespołu, który przenosi napęd w sposób bezpośredni na mechaniczny układ. Druga funkcja to funkcja napinacza. Chodzi o to, że pełni rolę napinającą w łańcuchowych napędach czy też silników pasowych.
Jak dobrać koła łańcuchowe do współpracującego łańcucha?
Samo ukształtowanie koła w strukturę jednorzędową czy też kilku rzędową jest uzależnione od rodzaju cięgna z jakim im przyjdzie pracować. Niektóre spośród tarcz są wyposażone w piastę służącą instalacji łożyska, ale nie wszystkie. Narażonym najbardziej na zużycie mechaniczne obszarem łańcuchowego koła są charakterystyczne wręby. Wręby to charakterystyczne przestrzenie pomiędzy zębami, które pracują nieustannie w kontakcie z innego rodzaju elementami napędu.
Aby móc zwiększyć żywotność naszych kół, a co za tym idzie całościowych systemów przekładni, wręby są umieszczone na tarczach wzmocnione odpowiedni. W tymże celu łańcuchowe koła, a szczególnie ich obwód pokryty zębami jest hartowany indukcyjnie. Otwór, który się znajduje w środku tarczy metalowej służy do niczego innego jak do osadzania koła na wale stalowym. Robi się to najczęściej przy pomocy wpustowych połączeń czy też wielospustowych. Rzadko kiedy przy użyciu klina. Niektóre z piast są wyposażone w stożkowy otwór w typie "taper lock", które wspomagają wycentrowanie oraz osadzenie stabilne koła.
Właściwy wybór kształtów, jak i także rozmiarów elementów napędowych układów jest samą gwarancją bezawaryjnej oraz długiej pracy mechanicznych urządzeń. Pamiętajmy, że wymiary koła są uzależnione od samej średnicy tulejki, sworznia czy też nawet rolki łańcucha. Wszelkie parametry kół do sworzniowych łańcuchów lub też pociągowych określa się daną normą. W przypadku łańcuchów tulejowych i rolkowych mamy do czynienia z inną normą.
Wymieniając łańcuchy z powodu zużycia czy też uszkodzenia, należy także zamontować nowe łańcuchowe koła. Zakładanie nowych łańcuchów na wieńce dosyć zużyte może, ze względu na wszelkie odkształcenia w obszarze wrębów, obniżyć znacznie żywotność łańcuchów, jak i także doprowadzić do uch zerwania już niedługo po uruchomieniu pierwszym maszyny.
Na rynku mamy oferowane koła łańcuchowe nie tylko do standardowych systemów. W razie potrzeby znajdziemy także koła łańcuchowe do napędów specjalnych. Technolodzy doświadczeni w danej firmie są w stanie zaprojektować wieniec do prawie każdego przegubowego łańcucha, służąc oczywiście doradztwem w zakresie doboru wszelkich rozwiązań. Nie bójmy się o wszystko dopytać. Oczywiście jest to, że chcemy mieć pełne rozeznanie. Produkty oraz rozwiązania firm dostępnych na rynku znajdują bardzo szerokie zastosowanie w motoryzacyjnym przemyśle, ale nie tylko. Znajdują swoje zastosowanie w przemyśle przetwórczym, cementowym, hutniczym oraz tak naprawdę w wielu całkiem innych oraz w wielu przypadkach zadziwiających branżach. Sprawdź ofertę kół łańcuchowych na https://www.janus.com.pl/.
Oczywiście w przypadku kół łańcuchowych zawsze sugerujemy się jakością. To jakość powinna mieć dla nas największe znaczenie. Przy wyborze nie powinniśmy się sugerować najniższą cenę. Takie postępowanie do niczego nas nie doprowadzi. Musimy mieć tego świadomość. Pamiętajmy, że koła łańcuchowe muszą być wysokiej jakości. W innym wypadku nie jesteśmy zainteresowani ich zakupem.