8 zabawnych faktów o samochodach Tesla

Dzisiaj entuzjaści samochodów elektrycznych na całym świecie czekają na serię zgłoszonych modeli samochodów elektrycznych Tesli, których premiera planowana jest na najbliższe kilka lat. Są to m.in. Tesla Roadster 2020, elektryczna naczepa klasy 8, Cybertruck oraz elektryczny czterokołowy pojazd terenowy Cyberquad, który zademonstruje ładowność łóżka Cybertrucka. Mimo że producenci otrzymali kilka negatywnych opinii na temat prototypu dwóch ostatnich modeli, interesujące będzie obserwowanie wprowadzonych zmian w ich strukturze i konstrukcji pod kątem bezpieczeństwa i innych wymogów prawnych. W niedawnym tweecie prezesa Tesli, Elona Piżma, wskazuje on na przeprojektowany model Cybertrucka - "może za miesiąc lub dwa".

Podczas gdy na te nadchodzące modele czekamy jeszcze na recenzje użytkowników po premierze finalnego produktu, miło by było porozmawiać o szeregu ciekawostek dotyczących produkcji samochodów elektrycznych przez firmę.

Fun-Fakty o Tesli:

Tesla to skrót od Tera elektronowolt Energy Superconducting Linear Accelerator, a nazwa firmy to hołd złożony serbsko-amerykańskiemu inżynierowi i wynalazcy, Nikoli Tesli, który wynalazł silnik indukcyjny i przekładnię prądu zmiennego (AC).

Tesla, Inc. została założona w 2003 roku (wcześniej Tesla Motors, Inc.) i choć Elon Musk reprezentuje twarz firmy, nie jest jednym z jej faktycznych założycieli. Tesla Motors, Inc. została założona przez inżynierów i inwestorów Martina Eberharda i Marca Tarpenninga, z wizją zbudowania "producenta samochodów, który jest jednocześnie firmą technologiczną", z jego głównymi technologiami, takimi jak "akumulator, oprogramowanie komputerowe i własny silnik". Następnie Elon Musk wkroczył do Tesli z wizją zbudowania słonecznej gospodarki elektrycznej i jest obecnie współzałożycielem i dyrektorem generalnym Tesli.

Open source

Zgodnie z misją firmy - "Misją Tesli jest przyspieszenie przejścia na zrównoważoną energię na świecie" - Tesla otworzyła wszystkie swoje kilka patentów. Dzięki temu krokowi, firmy mogą teraz korzystać z projektów i funkcji Tesli. Według bloga na stronie internetowej firmy, Elon Musk pisze, że firma usunęła kilka swoich praw patentowych i udostępniła je publicznie dla rozwoju technologii pojazdów elektrycznych.

Aktualizacja oprogramowania

Samochody Tesla są podobne do Twoich codziennych urządzeń, takich jak laptopy i telefony komórkowe. Te pojazdy elektryczne mogą przechodzić w tryb uśpienia, podobnie jak laptopy, i są dostarczane z regularnymi aktualizacjami oprogramowania, takimi jak telefony komórkowe.

Rekord najszybszego pojazdu elektrycznego

Tesla Roadster 2020 to rekord najszybszego samochodu elektrycznego na świecie, "o rekordowym przyspieszeniu, zasięgu i osiągach". Ten samochód może przejechać od 0-60 mph w czasie 1,9 sekundy, 0-100 mph w 4,2 sekundy, pełny ćwierć-milowy sprint w 8,9 sekundy i prędkość maksymalna ponad 250 mph.

Najbezpieczniejszy rekord samochodowy

Po raz kolejny samochody Tesla okazały się być jednymi z najbezpieczniejszych pojazdów na drogach. Tesla Model S i Model X mają wcześniejsze rekordy z National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) o najniższym i drugim co do wielkości prawdopodobieństwie obrażeń, a Model 3 jest najbezpieczniejszym samochodem, jaki kiedykolwiek zbudowano.

Po osiągnięciu "dobrych" wyników we wszystkich sześciu testach zderzeniowych IIHS, Insurance Institute for Highway Safety uhonorował model Tesla Model 3 nagrodą Top Safety Pick+ 2019.

Normy dotyczące filtrów powietrza

Kto by pomyślał, że pewnego dnia będziemy mieli "zielony" pojazd sportowy? Elektryczne pojazdy Tesla utrzymują standardy jakości powietrza dzięki systemowi filtracji HEPA. System ten, zainstalowany w pojazdach elektrycznych, doskonale sprawdza się w zapobieganiu przedostawaniu się zanieczyszczonego powietrza z zewnątrz (zawierającego bakterie, pyłki itp.) do kabiny i regularnym oczyszczaniu powietrza wewnątrz pojazdu w celu wyeliminowania wszelkich śladów zanieczyszczeń.

Ochrona przed biowararunkami

Tesla Model X posiada przygotowany mechanizm obronny, dzięki któremu pojazd elektryczny, jego pasażerowie, są bezpieczni w czasie rejsu biowaryjnego. Model S posiada również podobną funkcję, która chroni przed wirusami, bakteriami i innymi alergenami obecnymi w powietrzu.

Największy ekran tablicy rozdzielczej

Ze względu na brak fizycznych pokręteł za kierownicą, samochody elektryczne Tesla są wyposażone w największe ekrany informacyjno-rozrywkowe i sterujące, które tworzą całą konsolę deski rozdzielczej i jednostkę sterującą.

Oszczędność na regularnej wymianie

Mechanizm hamowania regeneracyjnego w samochodach Tesla generuje energię elektryczną, siłę napędową i ładuje akumulator poprzez obrócenie silnika elektrycznego. Pozostałe części pojazdu nie wymagają regularnej wymiany lub kontroli w przypadku samochodów z napędem akumulatorowym, które wymagają minimalnej konserwacji. W odróżnieniu od innych pojazdów, w przypadku samochodów Tesla wymagane są jedynie okresowe kontrole zapotrzebowania na wymianę sześciu części - czterech kół i dwóch wycieraczek.

O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Czy warto wypożyczać samochód?
Jak wygląda Polski rynek wypożyczalni samochodów?
Ile kosztuje wypożyczenie samochodu?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

 

Kontakt

kontakt@filipekauto.pl

Galeria