Lista kontrolna przed zakupem samochodu

Kupno nowego samochodu jest ekscytujące, ale może to być stresujące doświadczenie, jeśli samochód jest używany i nie możesz być pewien jego historii. Najlepszym sposobem, aby mieć pewność, że nie inwestujesz w cytrynę jest zrobić badania, zadawać właściwe pytania i wiedzieć, jak przeprowadzić solidną inspekcję samochodu. Jeśli jesteś dobrze przygotowany i uzbrojony w odpowiednią wiedzę, będziesz w najlepszej możliwej pozycji idąc do zakupu.

Dowiedz się, zanim pójdziesz

Zrób badania, aby dowiedzieć się, co chcesz od pojazdu. Upewnij się, że znasz jego markę, model, rocznik i wartość, a także czy jest szansa na negocjacje. Wyszukaj również wszelkie słabe punkty lub wspólne problemy dla danego modelu, abyś mógł szukać ich szczególnie podczas inspekcji. Zbierz kilka materiałów przed wyjazdem zbyt, takich jak latarka, szmata, skaner OBD II, lista kontrolna, długopis, okulary ochronne i rękawice.

Zapytaj o drogę

Poproś sprzedawcę o udostępnienie dokumentacji serwisowej, aby udowodnić, że pojazd jest dobrze utrzymany. Zapytaj też, ilu właścicieli miał pojazd - im mniej, tym lepiej. Czy pojazd był używany głównie do dojeżdżania do pracy? Czy jazdy były głównie długie i na autostradach (idealne) lub krótkie, przez ruch miejski? Jak pojazd był prowadzony i zadbany może mieć ogromny wpływ na jego stan, więc ta rozmowa powinna dać Ci pewien wgląd w poziom opieki właściciela.

Na zewnątrz

Rozpocznij inspekcję od dokładnego obejrzenia nadwozia samochodu. Szukasz oznak wcześniejszych poważnych uszkodzeń powypadkowych, które mogą istnieć pomimo czystego tytułu. Otwórz i zamknij kaptur i sprawdź, czy szwy są równe, i to samo zrób z drzwiami. Wszystko powinno zamknąć się gładko, z wszystkich paneli siedzi równo z innymi. Ponadto, szukać farby lub paneli, które nie całkiem pasuje, wskazując wymiany po wypadku. Na koniec dobrze przyjrzyj się oponom pod kątem suchej zgnilizny, pęcherzyków powietrza i głębokości bieżnika. Nierównomierne zużycie bieżnika może wskazywać na problem z wyrównaniem lub elementów zawieszenia, a nowe opony nie są tanie.

Pod maską

Wokół silnika sprawdź poziom i zapach płynu przekładniowego. Zapach spalenizny to zły znak. Sprawdź olej silnikowy na poziom i kolor, jak również. Szukasz słomkowy do brązowego koloru. Czarny i sludgy kolor może wskazywać na problem lub po prostu zaniedbania. Sprawdź płyn chłodzący dla poziomu zbyt, ale tylko wtedy, gdy silnik jest chłodny, i upewnij się, że nie ma oleju miesza się w, co wskazywałoby na wycieki w uszczelnieniach silnika. Niski poziom płynu hamulcowego wskazuje, że hamulce są prawdopodobnie zużyte i trzeba będzie zmienić wkrótce. Spójrz na stan pasków i sprawdź, czy nie ma śladów korozji lub rdzy na silniku.

Na podwoziu

Następnie zejdź na ziemię i sprawdź, czy nie ma żadnych oczywistych wycieków. Podczas gdy jesteś tam, szukać poważnej rdzy i spróbować podjąć w stanie elementów zawieszenia. Jest to w celu identyfikacji wszelkich uszkodzeń powypadkowych lub większych problemów, a także, aby zobaczyć, czy coś będzie musiał być zastąpiony wkrótce. Wszelkie naprawy trzeba będzie zrobić wkrótce po zakupie powinny być rozliczane w ramach zakupu.

Najlepsza część

Teraz czas na jazdę próbną. Zwróć uwagę na wszelkie dziwne odgłosy, zapachy i odczucia podczas jazdy. Zauważ, jak pojazd kieruje, hamuje, przyspiesza i pokonuje zakręty. Jedź zarówno po autostradzie, jak i ulicach miasta, używając każdego biegu i całego zakresu obrotów silnika, aby upewnić się, że zawsze działa płynnie. Sprawdź wszystkie dodatkowe elementy elektryczne, takie jak elektryczne szyby i lusterka, silniki foteli, zdalne startery - naprawdę każde pokrętło i przycisk, na którym Ci zależy - pod kątem funkcjonalności. Wreszcie, uruchom skanowanie OBD II, aby sprawdzić, czy nie ma kodów. Będą one zazwyczaj wskazywane przez światło na desce rozdzielczej. Sprzedawcy mogą wyczyścić te, ale może być w stanie zobaczyć przez taki schemat z własnym skanerem.

To w żadnym wypadku nie jest wyczerpująca lista wszystkiego, co powinieneś zrobić, gdy szukasz kupić używany samochód, ale jest to dobry punkt wyjścia, aby pomóc Ci uniknąć zakupu niewiarygodnego pojazdu. W końcu, im bardziej dokładna kontrola samochodu przed zakupem, tym lepsza pozycja, aby kupić samochód, który spełnia Twoje oczekiwania. Chociaż nie powinieneś wstrzymywać oddechu w oczekiwaniu na nieskazitelnie czysty używany pojazd, wiedza o tym, jak rozpoznać problemy, pomoże Ci zdecydować, kiedy negocjować, a kiedy odejść.

Sprawdź wszystkie narzędzia i wyposażenie samochodowe dostępne w serwisie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji o tym, jak przeprowadzić przegląd samochodu, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Freeimages.

O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Czy warto wypożyczać samochód?
Jak wygląda Polski rynek wypożyczalni samochodów?
Ile kosztuje wypożyczenie samochodu?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

 

Kontakt

kontakt@filipekauto.pl

Galeria