Dlaczego serwisowanie płynu hamulcowego i hydrauliki jest tak ważne?

Dlaczego serwisowanie płynu hamulcowego i hydrauliki jest tak ważne?

08 maja 2015, 08:27 hamulce płyn hamulcowy

Hamulce są najważniejszym elementem bezpieczeństwa w samochodzie. Bez nich nie ma możliwości zwolnienia lub zatrzymania się w celu ominięcia przeszkody. Może się to wydawać oczywiste, ale wielu kierowców ignoruje tę kwestię, zaniedbując wymianę płynu hamulcowego i dbając o układ hydrauliczny.

Uzyskaj ofertę na serwis hamulców

Zanieczyszczenie płynu hamulcowego

Od momentu wyjęcia płynu hamulcowego ze szczelnego pojemnika i wlania go do samochodu, zaczyna on wchłaniać wilgoć z powietrza. Na początku są to bardzo małe ilości, ale z czasem ilość wody, która może zostać przyjęta do płynu jest oszałamiająco wysoka. Za każdym razem, gdy pompa hamulcowa jest otwierana, powietrze i wilgoć mogą dostać się do zbiornika i zostać wchłonięte przez sam płyn. Dlatego właśnie cylinderki są zazwyczaj przezroczyste, aby można było sprawdzić poziom płynu hamulcowego w samochodzie bez konieczności otwierania zbiornika i narażania jakości płynu hamulcowego.

Woda nie wydaje się być niebezpieczną substancją uwięzioną wewnątrz samochodu, ale zmieszana z płynem hamulcowym może poważnie obniżyć temperaturę wrzenia płynu. W pojazdach z wieloma ruchomymi częściami, które generują dużo ciepła, płyn hamulcowy musi być w stanie utrzymać swoją wysoką temperaturę wrzenia, w przeciwnym razie może stać się bardzo niebezpieczny.

W Wielkiej Brytanii, w klimacie charakteryzującym się dużą ilością deszczu i wilgotnym powietrzem, regularna wymiana płynu hamulcowego jest jeszcze ważniejsza. Niewielkie pory w przewodach hamulcowych i najmniejsze szczeliny w zaworach odpowietrzających regularnie umożliwiają przedostawanie się wody i wilgoci do płynu hamulcowego w naszych samochodach, a my nie mamy o tym pojęcia.

Poziom płynu hamulcowego

Zanieczyszczenie płynu hamulcowego to nie jedyny problem, na który należy zwracać uwagę. Z różnych powodów w trakcie eksploatacji samochodu poziom płynu hamulcowego może się zmieniać. Jeśli w przewodach płynu hamulcowego znajdują się szczeliny, przez które może przedostawać się wilgoć, można założyć, że część płynu hamulcowego może również wyciekać. Sprawdzenie poziomu płynu hamulcowego w samochodzie nie może być prostsze.

Instrukcja obsługi poda Ci szczegółowy schemat, gdzie dokładnie znajduje się pompa hamulcowa w Twoim samochodzie i po otwarciu maski powinieneś być w stanie dość łatwo ją zauważyć. Na cylindrze będzie zaznaczona linia, która pokazuje, gdzie powinien sięgać poziom płynu hamulcowego. Jeśli poziom jest znacznie niższy niż ta linia, to trzeba coś z tym zrobić, i to szybko. Łatwo jest uzupełnić poziom płynu, ale logika podpowiada, że jeśli płyn hamulcowy może się wydostać, to może się do niego dostać również wilgoć i zanieczyszczenia.

Jeśli okaże się, że poziom płynu hamulcowego jest niski, warto oddać pojazd do serwisu hamulców i hydrauliki, aby całkowicie wymienić płyn hamulcowy, a nie tylko uzupełniać zanieczyszczony płyn, który już tam jest. Hamulce

są Twoim kołem ratunkowym podczas jazdy. Nie warto ryzykować pogorszenia ich skuteczności.

Uzyskaj ofertę na serwis hamulców

Wszystko o hamulcach

 • Naprawa i wymiana hamulców
 • Jak malować zaciski hamulcowe
 • Jak przedłużyć żywotność hamulców
 • Jak wymienić tarcze hamulcowe?
 • Gdzie można dostać tanie akumulatory samochodowe
 • Dlaczego serwis płynu hamulcowego i hydrauliki jest tak ważny
 • Jak zmienić płyn hamulcowy
 • Co to są płytki nośne?
 • Jak zdiagnozować problemy z hamulcami?
 • Jak wymieniać klocki hamulcowe?
 • Jak używać zestawu do odpowietrzania hamulców?
 • Co to jest zestaw do odpowietrzania hamulców?

O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Czy warto wypożyczać samochód?
Jak wygląda Polski rynek wypożyczalni samochodów?
Ile kosztuje wypożyczenie samochodu?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

 

Kontakt

kontakt@filipekauto.pl

Galeria