Uszkodzenia szyb samochodowych: Naprawy i porady ubezpieczeniowe

Właśnie wyszedłeś z domu, aby wsiąść do samochodu i zatrzymałeś się w miejscu: szyba po stronie kierowcy została wybita, rozbijając szkło na przednich siedzeniach i całej podłodze. Co gorsza, skradziono radio, a schowek w konsoli głównej został splądrowany. Co zamierzasz zrobić?

Naprawa uszkodzeń szyb samochodowych będzie Cię kosztować trochę pieniędzy, a nie zawsze możesz rozwiązać problem od razu. Ale bez paniki, oto czterostopniowy przewodnik, który pomoże Ci w oczekiwaniu na odpowiedź firmy ubezpieczeniowej i wynikające z niej naprawy:

Krok 1: Podwiń rękawy

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić podczas naprawy szyby samochodowej jest założenie rękawic roboczych i zamiecenie szyby. Może się okazać, że łatwiej jest odkurzyć bałagan, ale należy pamiętać, że niektóre odłamki mogą nadal być przyklejone do drzwi lub osadzone w dywanie. Spodziewaj się znaleźć szkło w najdziwniejszych miejscach, w tym wewnątrz schowków, pod tylnym siedzeniem i w otworach wentylacyjnych. Nowoczesne szyby samochodowe zostały zaprojektowane tak, aby rozpadały się na drobne kawałki, a nie na duże odłamki, co może sprawić, że sprzątanie będzie żmudne. Odkurz lub zamieć to, co możesz, a następnie ostrożnie usuń osadzone kawałki w rękawiczkach. Nie spiesz się. Na koniec użyj latarki, aby zlokalizować wszystkie zagubione kawałki, ponieważ będą się one odbijać w wiązce światła.

Krok 2: Ukryj się

Zdobądź i zastosuj przezroczystą folię z tworzywa sztucznego. Gruby i przezroczysty worek na śmieci może tu wystarczyć, w przeciwnym razie może być konieczne udanie się do sklepu z narzędziami, aby kupić materiały. Przed przycięciem czegokolwiek należy najpierw zmierzyć rozmiar okna, a folia powinna ściśle owijać się wokół ramy drzwi i być przymocowana za pomocą taśmy klejącej. Postaraj się przyciąć materiał na wymiar i przyciąć nadmiar plastiku, który pozostał.

Krok 3: Jeśli nie możesz tego zrobić

Aby zapewnić, że plastik jest ściśle na miejscu i będzie odporny na wilgoć, w tym deszcz i śnieg, należy dodać drugą aplikację taśmy duct tape na zakładkę pierwszego rzędu, który okrąża obwód plastiku. Plastik powinien być tak ciasny, jak to tylko możliwe, aby uniknąć trzepotania na wietrze. Pewien ruch jest w porządku, ale nie tak dużo, że stanie się rozpraszać lub może ostatecznie pracować jego sposób luźne.

Krok 4: Wyciekać czy nie wyciekać

Ostatnim krokiem w poszukiwaniu uszkodzenia okna samochodu jest przetestowanie naprawy, aby potwierdzić, że jest bezpieczna. Stuknij w plastik i powinien on tylko trochę drgnąć. Jeśli chcesz sprawdzić jego właściwości wodoodporne, a następnie włączyć wąż ogrodowy, umieścić go na delikatnym ustawieniu i spryskać go w dół. Przyjrzyj się, czy nie doszło do przecieku, a jeśli tak, znajdź jego źródło i zabezpiecz je.

Kwestie ubezpieczeniowe

Jeszcze przed rozpoczęciem napraw, należy powiadomić firmę ubezpieczeniową o szkodzie. Możesz również złożyć raport policyjny. Należy wiedzieć, że szkoda może nie być objęta obecnym zakresem ubezpieczenia. Lub, jeśli jest pokryte, zakres uszkodzeń może być zbyt mały, aby zgłosić roszczenie.

Z drugiej strony, jeżeli szkoda była bardziej rozległa, wówczas zgłoszenie roszczenia może być opłacalne. Uszkodzenia szyb samochodowych są zazwyczaj pokrywane w ramach kompleksowego pokrycia. W niektórych przypadkach można skorzystać z ubezpieczenia właściciela domu. Należy skontaktować się z agentem ubezpieczeniowym w celu uzyskania wskazówek i złożyć wniosek o odszkodowanie, jeżeli koszty przekraczają udział własny.

Chociaż rozbita szyba samochodowa to prawdziwy ból, dzięki temu przewodnikowi nie musi być już tak bolesna.

Zapoznaj się z ofertą części zamiennych i zabezpieczających dostępnych w serwisie NAPA Online lub skorzystaj z usług jednego z 17 000 punktów NAPA AutoCare w zakresie rutynowych przeglądów i napraw. Aby uzyskać więcej informacji na temat uszkodzeń szyb samochodowych, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Wikimedia Commons.

O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Czy warto wypożyczać samochód?
Jak wygląda Polski rynek wypożyczalni samochodów?
Ile kosztuje wypożyczenie samochodu?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

 

Kontakt

kontakt@filipekauto.pl

Galeria