Antifreeze vs. Coolant: Czy to to samo?

Jeśli chcesz, aby silnik Twojego samochodu żył długo i zdrowo, ważne jest, aby utrzymywać go w odpowiedniej temperaturze. Płyn chłodzący silnik to płyn, który pomaga zapobiegać przegrzewaniu się silnika Twojego samochodu. Termin ten jest czasami używany zamiennie z płynem przeciw zamarzaniu, ale czy płyn przeciw zamarzaniu jest płynem chłodzącym? Przyjrzyjmy się temu.

Płyn zapobiegający zamarzaniu a płyn chłodzący: Czym się różnią

Płyn zapobiegający zamarzaniu i płyn chłodzący są podobne pod wieloma względami i mają ten sam cel. Jednak nie są one takie same.

Zazwyczaj płyn zapobiegający zamarzaniu składa się głównie z glikolu etylenowego, składnika, który ma bardzo niską temperaturę zamarzania. Ze względu na zawartość glikolu etylenowego, środek przeciw zamarzaniu pozostaje płynny nawet w bardzo niskich temperaturach, umożliwiając normalne funkcjonowanie silnika samochodu, gdy temperatura spada. Istnieje kilka różnych rodzajów płynów niezamarzających, a każdy z nich zapewnia unikalne korzyści.

Przed użyciem płyn niezamarzający musi zostać rozcieńczony wodą. Gdy to nastąpi, płyn przeciw zamarzaniu staje się płynem i jest określany jako "płyn chłodzący silnik". W rzeczywistości płyn chłodzący silnik to nic innego jak mieszanina płynu niezamarzającego i wody. Często zdarza się, że płyn chłodzący jest rozcieńczany w stosunku 50:50.

Do czego służy płyn chłodniczy?

Płyn chłodniczy znajduje się w chłodnicy samochodu, gdy silnik jest wyłączony. Po włączeniu zapłonu płyn chłodzący przemieszcza się przez zakamarki silnika, aby pochłonąć ciepło wytwarzane podczas pracy silnika. Po przejściu przez silnik płyn chłodzący jest kierowany z powrotem do chłodnicy i schładzany przez powietrze. Następnie wraca do silnika, aby proces mógł się rozpocząć od nowa.

Czysty i zmieszany płyn niezamarzający

Czysty płyn niezamarzający można kupić w każdym sklepie z częściami samochodowymi. Następnie można go zmieszać z wodą i dodać do układu chłodzenia samochodu. Inną opcją jest zakup płynu niezamarzającego, który został już wstępnie zmieszany z wodą w celu uzyskania płynu chłodzącego silnik.

Czy środek zapobiegający zamarzaniu jest toksyczny?

Niezależnie od tego, czy jest czysty, czy zmieszany, płyn niezamarzający jest toksyczny. Zawarty w nim glikol etylenowy jest szkodliwy zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Z tego powodu przy utylizacji tego płynu należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji producenta.

Płyn niezamarzający zapewnia silnikowi samochodu wsparcie, którego potrzebuje, aby funkcjonować w ekstremalnych warunkach pogodowych. Uzbrojony w informacje podane powyżej, możesz podejmować właściwe decyzje dla siebie i swojego pojazdu, jeśli chodzi o ten ważny płyn.

Sprawdź wszystkie produkty do chłodzenia silnika dostępne na stronie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat płynów przeciwzamarzających i chłodzących, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Czy warto wypożyczać samochód?
Jak wygląda Polski rynek wypożyczalni samochodów?
Ile kosztuje wypożyczenie samochodu?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

 

Kontakt

kontakt@filipekauto.pl

Galeria