Jak często należy wymieniać płyn w skrzyni biegów?

Większość kierowców jest dziś na bieżąco z wymaganiami dotyczącymi wymiany oleju silnikowego, ale co z wymianą płynu w skrzyni biegów pojazdu? Płyn przekładniowy nie jest częstym tematem dyskusji, ale ze względu na zakres jego funkcji i szkody, jakie może spowodować, jeśli nie będzie się o niego dbać, wymaga on fundamentalnej analizy.

Płyn przekładniowy jest cieczą w skrzyni biegów pojazdu, która napędza silnik do pracy i działa jako smar, umożliwiając swobodny ruch wszystkich powiązanych części. Nie ogranicza się tylko do jednej części, olej przekładniowy zasila i kontroluje wszystko, od prędkości pojazdu i koła do silnika. Skrzynia biegów w Twoim samochodzie może być ręczna lub automatyczna. W przypadku tego drugiego typu, płyn przekładniowy ma postać lepką i działa również jako chłodziwo, przekazując moc do silnika.

silnik

Funkcje płynu przekładniowego

Olej przekładniowy w Twoim samochodzie funkcjonuje w taki sposób, że krąży pomiędzy kilkoma częściami automatycznej skrzyni biegów. W celu utrzymania płynnej pracy wszystkich części, płyn do automatycznej skrzyni biegów (ATF) smaruje części, działa jako chłodziwo i obniża temperaturę pracy. Olej przekładniowy czyści i chroni metalowe powierzchnie przed zużyciem i nie tylko.

Automatyczna skrzynia biegów generuje więcej ciepła w porównaniu z manualną skrzynią biegów, dlatego ważne jest, aby utrzymywać odpowiedni poziom płynów dla płynnego funkcjonowania samochodu.

Zużycie synchronizatorów, kół zębatych lub jakichkolwiek części w skrzyni biegów wymaga wymiany płynu. Zanieczyszczenia unoszące się w oleju będą musiały zostać odsączone, aby poprawić moc działania płynu.

Jak sprawdzić poziom płynu w automatycznej skrzyni biegów?

Musisz regularnie sprawdzać poziom oleju w skrzyni biegów swojego samochodu, zgodnie z zaleceniami producenta. Możesz sprawdzić poziom oleju w skrzyni biegów swojego samochodu za pomocą bagnetu umieszczonego obok skrzyni biegów pojazdu. Należy obserwować oznaczenia i szukać zmiany koloru lub zapachu spalonych cząstek. Jeśli tak jest, szukaj profesjonalnej pomocy, aby płyn został wymieniony.

Samochody wcześniej miały bagnetów transmisji, które pomogłyby oszacować poziomy, ale nowoczesne pojazdy w większości pochodzą bez bagnetów. To nie jest możliwe dla każdego, aby często dostać się pod samochód i dowiedzieć się zmiany płynu transmisyjnego potrzebne i stąd, w takich przypadkach, właściciel ma odnieść się do ich instrukcji obsługi dla specyfikacji pojazdu. Należy zwrócić uwagę na przejechane kilometry i postępować zgodnie z instrukcją obsługi w zakresie konieczności wymiany oleju przekładniowego w samochodzie dla konkretnych kilometrów.

Co się stanie, jeśli nie wymienisz płynu transmisyjnego?

Istnieją różne zagrożenia związane z awarią skrzyni biegów. Olej przekładniowy może przez długi czas funkcjonować dobrze jako środek smarny i chłodzący, ale z czasem i jego wykorzystaniem do smarowania stale pracujących części i wynikającego z tego wysokiego generowanego ciepła, z czasem się psuje. Wraz z większym zużyciem i ogólnym rozkładem funkcjonalnym na wszystkie zespoły, stopniowo traci swoje właściwości smarne, powodując większe uszkodzenia cieplne i zwiększając ryzyko awarii skrzyni biegów.

Nie będziesz w stanie pokryć szkód wynikających z awarii skrzyni biegów podczas wymiany oleju w Twoim samochodzie. Należą do nich wysokie koszty naprawy przy znacznym uszkodzeniu części samochodu lub wynikające z konieczności całkowitej wymiany jednostki. Nie ma sensu ryzykować, gdy można tego łatwo uniknąć za pomocą prostej wymiany płynu, i dla tego, trzeba będzie prowadzić rejestr regularnej wymiany płynu transmisyjnego, aby zapobiec takim komplikacjom.

Jak długo powinien wytrzymać płyn przekładniowy?

Płyn przekładniowy należy wymieniać co 30000 do 60000 mil, zgodnie z zaleceniami większości producentów. Najlepiej jest sprawdzić olej przekładniowy w odstępie co najmniej 30000 mil dla automatycznej skrzyni biegów i 50000 mil dla ręcznej skrzyni biegów.

Musisz wiedzieć, kiedy zmienić płyn do skrzyni biegów samochodu. Jak konkretna potrzeba różni się w zależności od marki i modelu samochodu, można odnieść się do instrukcji obsługi dla dokładnych specyfikacji wymienionych, w oparciu o typ samochodu.

Instrukcja będzie określać zmianę płynu transmisyjnego potrzebne do konkretnego zakresu km napędzany. W tym celu, byłoby najlepiej, gdybyś był na bieżąco z liczbą km Twój pojazd ma pokryte. Zaleca się również, aby zachować wczesną aktualizację dla kontroli oleju przekładniowego, jeśli jeździsz w mieście, z częstych przystanków i innych ciężkich zastosowań. Potrzebna zmiana może się różnić nie tylko w zależności od sposobu jazdy i użytkowania, ale także od rodzaju pojazdu, który prowadzisz. Potrzeba zmiany płynu transmisyjnego różni się od jednego typu pojazdu do drugiego, czy jest to regularny mechanik lub automatyczna skrzynia biegów typu.

Podobnie jak w przypadku innych płynów, olej przekładniowy również ulega pogorszeniu wraz z upływem czasu i ciągłym użytkowaniem. Jazda w warunkach dużego obciążenia, holowanie przyczepy, praca przy dużych obciążeniach, jazda po mieście z częstym zatrzymywaniem się i ruszaniem lub każdy rodzaj jazdy, który powoduje obciążenie pojazdu, z pewnością wpłynie na potrzebę wymiany płynu przekładniowego.

Czy szukasz profesjonalnego punktu kontroli poziomu oleju przekładniowego w swoim samochodzie? Dla osób mieszkających w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Carcility jest kompleksowym rozwiązaniem dla wszystkich potrzeb związanych z obsługą i pielęgnacją samochodów. Niezależnie od tego, czy chodzi o myjnię, naprawę samochodu, konserwację samochodu, czy jakiekolwiek inne specyficzne wymagania dotyczące usług, możesz wybrać spośród najlepszych usługodawców w regionie i zarezerwować swoją usługę w zaciszu własnego domu. Odwiedź naszą stronę internetową i uzyskać wszystkie swoje pytania związane z opieką nad samochodem rozwiązany.

O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Czy warto wypożyczać samochód?
Jak wygląda Polski rynek wypożyczalni samochodów?
Ile kosztuje wypożyczenie samochodu?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

 

Kontakt

kontakt@filipekauto.pl

Galeria