Porady dotyczące konserwacji samochodów elektrycznych

Widoczny jest wzrost liczby osób przechodzących z normalnych silników spalinowych na pojazdy elektryczne. Jeśli rozważasz zmianę, to biorąc pod uwagę ulgę od stresu związanego ze zmiennymi cenami paliwa, wymianę świec zapłonowych, konieczność regularnego napełniania płynów lub wymiany filtrów oraz inne korzyści, takie jak mniejszy wpływ na środowisko przy zerowej emisji spalin z rury wydechowej, brak układu wydechowego, łatwa konserwacja i cicha jazda, może być zalecanym wyborem.

Jak działają samochody elektryczne?

Samochody elektryczne różnią się od siebie silnikami elektrycznymi, które zastępują silnik spalinowy w tradycyjnych pojazdach. Te samochody elektryczne działają, ponieważ akumulatory zasilają ich silniki elektryczne, które z kolei poruszają kołami. Akumulator jest ładowany poprzez podłączenie go do stacji ładowania lub poprzez pobranie prądu z gniazdka elektrycznego.

Czy samochody elektryczne wymagają konserwacji?

Tak, samochody elektryczne, podobnie jak wszystkie inne pojazdy silnikowe i automatyczne, wymagają regularnej konserwacji, aby zapewnić ich prawidłowe funkcjonowanie i długą żywotność. Możesz zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi konserwacji i serwisowania samochodów elektrycznych, zawartymi w instrukcji obsługi.

Te samochody elektryczne, zwane również pojazdami całkowicie elektrycznymi (AEV), mają zupełnie inny mechanizm działania, wymagający szczególnych środków utrzymania i wskazówek dla właściciela, aby mógł cieszyć się dobrą jazdą.

Jaka konserwacja jest wymagana w przypadku samochodów elektrycznych?

W przeciwieństwie do pojazdów z silnikiem spalinowym, pojazdy elektryczne mają znacznie mniejszą liczbę ruchomych części i mniej płynów do wymiany, w związku z czym ich potrzeba konserwacji zmniejsza się w porównaniu z innymi pojazdami.

Odzyskiwalny układ hamulcowy samochodów elektrycznych pozwala również na ich dłuższą żywotność niż tradycyjnych. Ze względu na swoją odmienną budowę technologiczną, ich elementy elektryczne, takie jak akumulator, silnik elektryczny i inne elementy elektroniczne, wymagają minimalnej, planowanej konserwacji.

Oto 4 wskazówki dotyczące konserwacji samochodów elektrycznych

Właściwa kontrola mechanizmu napędowego

Silniki elektryczne stanowią jeden z kluczowych elementów mechanizmu pracy samochodu elektrycznego. Dzięki mniejszej złożoności i mniejszej liczbie części (jak np. brak paska rozrządu, świecy zapłonowej, chłodnicy, tłoka itp.) w tradycyjnych silnikach, silniki elektryczne wymagają rzadszych wizyt serwisowych/konserwacyjnych. Rezerwuj w profesjonalnym centrum serwisowym i sprawdzaj swój silnik elektryczny w zalecanych odstępach czasu, ściśle przestrzegając harmonogramów producenta. Samochody elektryczne pomijają wymianę płynów z powodu ich uszczelnionego układu napędu bezpośredniego, ale są wyjątki! Z kilku ciekawych, zabawnych faktów dotyczących samochodów elektrycznych, jednym z nich jest to, że Tesla Model S wspomina o konieczności serwisowania swojego płynu przekładniowego co 12 lat lub 240.000 kilometrów, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.

Sprawdzajcie stan akumulatora

Właściciele pojazdów elektrycznych muszą zrozumieć złożoność związaną z prawidłową konserwacją ich akumulatorów samochodowych. Stan pracy i wydajność akumulatora samochodowego o napędzie elektrycznym będzie miał bezpośredni wpływ na żywotność samochodu.

Twój samochód czerpie swoją żywotność z akumulatorów. Obecnie w samochodach elektrycznych używa się głównie akumulatorów niklowo-metalowo-wodorkowych, litowo-jonowych lub pokrewnych. Wszystkie akumulatory mają ograniczoną żywotność, a ich wytrzymałość i wydajność stopniowo maleje. Aby prawidłowo konserwować najdroższy, krytyczny i największy element pojazdu elektrycznego, akumulator, można stosować się do poniższych wskazówek.

Należy unikać przeładowania.

Może być trudno oprzeć się regularnej pokusie ciągłego ładowania akumulatora w pełni. Najlepiej byłoby, gdybyś utrzymał tę pokusę na dystans, ponieważ przeładowanie może spowodować poważne problemy dla Twojego samochodu.

Wraz z przeładowaniem, nie jest również wskazane, abyś bardzo często nosił na sobie akumulator. Nie zostawiaj swojego samochodu niedoładowanego lub z zerowym stanem naładowania baterii na dłużej (dłużej niż dwa tygodnie). Możesz zachować równowagę obu stron przy zalecanym naładowaniu akumulatora na poziomie 80%.

Elektryczne akumulatory samochodowe przeszły długą drogę mając 5 lat do około 10-20 lat gwarancji. Kilku producentów oferuje obecnie 8-letnią gwarancję na swoje akumulatory na 100 000 mil, dzięki czemu można śledzić specyfikacje dealera dotyczące żywotności akumulatorów i gwarancji.

Rozumiesz swój system hamulcowy

 

Hamowanie odzyskowe lub regeneracja to termin związany z układem hamulcowym pojazdów elektrycznych. Termin ten oznacza układ hamulcowy, w którym energia kinetyczna samochodu jest przekształcana na energię chemiczną akumulatora samochodowego. Hamulce działają więc na dwa sposoby, hamując i wytwarzając energię elektryczną.

Podnosząc pedał hamulca z pedału uruchamiasz hamowanie odzyskowe w Twoim pojeździe elektrycznym. Regularne hamowanie podczas ostrej jazdy może uszkodzić klocki i tarcze hamulcowe, a twarde hamowanie spowoduje dalsze uszkodzenia. Aby uniknąć takich uszkodzeń, należy znać swoje otoczenie i kontrolować prędkość jazdy.

Regularna konserwacja opon

Pojazdy elektryczne wywierają znaczny nacisk na swoje koła, przy czym ich znaczna masa nadwozia i moment obrotowy wytwarzany przez hamulce są natychmiastowe. Kluczowe znaczenie ma utrzymanie właściwego ciśnienia w oponach. Regularne obracanie się opon, sprawdzanie ciśnienia w oponach i ich właściwe ustawienie stanowi część składową opony w celu właściwej konserwacji samochodu elektrycznego.

Postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi kontroli płynów eksploatacyjnych

Samochody elektryczne mają mniej płynów w porównaniu z konwencjonalnymi silnikami. Sprawdź instrukcję obsługi, aby dostosować ją do zapotrzebowania na płyny w Twoim samochodzie, takie jak wycieraczki, czynnik chłodniczy do klimatyzacji i płyny hamulcowe.

O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Czy warto wypożyczać samochód?
Jak wygląda Polski rynek wypożyczalni samochodów?
Ile kosztuje wypożyczenie samochodu?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

 

Kontakt

kontakt@filipekauto.pl

Galeria