Uważaj na światła ostrzegawcze - czy znasz je wszystkie?

Zwróć uwagę na lampki ostrzegawcze - czy znasz je wszystkie?

17 grudnia 2019, 13:48 symbole na desce rozdzielczej

Każdego roku warsztaty samochodowe w kraju otrzymują tysiące zapytań od właścicieli samochodów, którzy zauważyli, że jedna z lampek ostrzegawczych na desce rozdzielczej samochodu jest włączona. Nie musisz się zbytnio martwić, ponieważ nie musi to być nic poważnego, gdy lampka ostrzegawcza pojawia się na desce rozdzielczej, ale może stać się poważne, jeśli zignorujesz ostrzeżenie i po prostu jedziesz dalej.

Samochód jest wyposażony w wiele różnych świateł ostrzegawczych, z których wszystkie wskazują, że coś jest nie tak z samochodem. Lampki ostrzegawcze mogą mieć jasnożółty/pomarańczowy lub czerwony kolor.

Główne lampki ostrzegawcze

Jeśli jesteś wśród kierowców, którzy mogą nie wiedzieć o znaczeniu różnych świateł ostrzegawczych na desce rozdzielczej, poniżej wymieniliśmy najważniejsze z nich.

Kilka z tych symboli może mieć różne kolory, aby zasygnalizować stopień ważności wykrytej usterki w samochodzie, a zatem przeoczone żółte ostrzeżenie może w pewnym momencie stać się czerwone, jeśli zostanie zignorowane.

Zasadniczo kolory oznaczają, co następuje:
Czerwony
:
Zatrzymać samochód tak szybko, jak to możliwe i wyłączyć silnik. Postępuj zgodnie z instrukcjami zawartymi w instrukcji obsługi. W razie wątpliwości należy wezwać pomoc.
Żółty: Wymagane jest podjęcie działań. Zatrzymać samochód i wyłączyć silnik. Postępuj zgodnie z instrukcją obsługi - często będziesz mógł podjechać do najbliższego warsztatu.
Zielony


: Używany w celach informacyjnych i nie wymaga żadnego działania ze strony kierowcy.
Symbol Ostrzeżenie
Lampka hamulca ręcznego. Jeśli lampka kontrolna hamulca ręcznego świeci się, należy sprawdzić, czy hamulec ręczny został zwolniony. Nawet jeśli hamulec został zwolniony, może być zacięty, może brakować płynu hamulcowego lub okładziny hamulcowe są zużyte.
Temperatura silnika jest zbyt wysoka. Silnik może być przegrzany. Może to być spowodowane tym, że w samochodzie skończył się płyn chłodzący. Zatrzymać samochód i sprawdzić, czy nie ma płynu chłodzącego.
Pasy bezpieczeństwa. Symbol pasa bezpieczeństwa - jeden lub więcej pasażerów w samochodzie nie zapięło pasów bezpieczeństwa. Lampka gaśnie, gdy wszyscy pasażerowie są zapięci.
Olej silnikowy - kolor czerwony. Jeśli symbol puszki oleju jest czerwony, ciśnienie oleju jest zbyt niskie. Należy natychmiast zatrzymać samochód i wezwać pomoc drogową, która zabierze samochód do warsztatu.
Olej silnikowy- żółty. Jeśli symbol puszki oleju jest czerwony, w samochodzie brakuje oleju silnikowego Zatrzymaj samochód, a po 10 minutach możesz sprawdzić poziom oleju, gdy samochód stoi na równej powierzchni. Olej musi znajdować się pomiędzy minimalnym a maksymalnym oznaczeniem na drążku. Jeśli brakuje oleju, sprawdź w instrukcji obsługi samochodu, jakiego typu oleju używa twój samochód. Dolej oleju i włącz samochód na maksymalnie 5 sekund. Jeśli lampka zgaśnie, można jechać dalej. Jeśli lampka nadal się świeci, należy wezwać pomoc.
Akumulator. Symbol akumulatora - występują problemy z zasilaniem. Może to być spowodowane tym, że generator nie działa. Należy jechać prosto do warsztatu. Gdy symbol jest zapalony, kilka elektronicznych środków bezpieczeństwa samochodu może być nieczynnych.
Układ hamulcowy. Symbol hamulca - czy hamulec ręczny jest zaciągnięty? W przeciwnym razie symbol ten może sygnalizować awarię jednego lub kilku układów hamulcowych samochodu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu.
ESP, ESC. Symbol Anti-slip, Anti-spin, ESC/ESP - elektroniczny program stabilizacji toru jazdy samochodu jest aktywny. Dzieje się tak zazwyczaj na mokrych i śliskich drogach. Należy jechać ostrożnie, unikać gwałtownego hamowania i zdjąć nogę z pedału gazu, aby zmniejszyć prędkość.
Poduszkapowietrzna. Airbag and Seat Belt System Failure - Przednia poduszka powietrzna pasażera jest wyłączona. Może się to zdarzyć, jeśli na przednim siedzeniu umieszczony jest fotelik dziecięcy. Sprawdzić u mechanika, czy wszystko jest tak, jak powinno być.
Silnik. Symbol silnika - informuje kierowcę, że coś jest nie tak z silnikiem. Jeśli kontrolka ma kolor pomarańczowy, natychmiast jedź samochodem do warsztatu, gdzie mechanik będzie mógł rozwiązać problem i znaleźć go za pomocą komputera samochodu. Jeśli symbol jest czerwony, zatrzymaj samochód i wezwij pomoc drogową!
ABS. Symbol ABS - informuje kierowcę, że coś jest nie tak z systemem ABS i/lub ESP. W większości przypadków hamulce nadal działają, nawet jeśli system zapobiegający blokowaniu kół (ABS) i/lub ESP mają usterkę. Dzięki temu będzie można pojechać do najbliższego warsztatu, aby usunąć usterkę.
Klockilub okładziny hamulcowe. Symbol hamulca - klocki hamulcowe są zużyte i należy wymienić klocki hamulcowe samochodu. Można jeździć samochodem, ale nie na długo, zanim trzeba będzie wymienić okładzinę na klockach.
Niskie ciśnienie w oponach, TPMS. Ciśnienie w oponach jest ważne zarówno dla bezpieczeństwa, jak i zużycia paliwa. Samochody młodsze niż 2014 mają zainstalowany automatyczny miernik ciśnienia w oponach TPMS, który monitoruje ciśnienie w oponach samochodu. Jeśli zapali się kontrolka niskiego ciśnienia w oponach, należy podjechać na stację benzynową i napełnić opony powietrzem do momentu osiągnięcia odpowiedniego poziomu ciśnienia. Ciśnienie mierzone jest w barach lub psi, a jego prawidłowy poziom znajdziesz w instrukcji obsługi swojego samochodu. Pamiętaj, że opony powinny być nieco chłodne, gdy napełniasz je powietrzem.
Filtr cząstek stałych. Jeśli ta lampka świeci, to najprawdopodobniej ze względu na fakt, że filtr cząstek stałych w samochodzie z silnikiem wysokoprężnym jest zatkany lub w inny sposób nie w porządku. Jest to kosztowne, aby zastąpić całkowicie, więc należy mieć mechanik oczyścić filtr cząstek stałych z sadzy pierwszy. Jest to obowiązkowe dla Twojego samochodu, aby mieć dobrze funkcjonujący filtr, jak nie można przejść MOT z powodu limitów ilości spalin.
Kontrolka świec żarowych. Ta lampka jest widoczna na desce rozdzielczej samochodu z silnikiem diesla po włożeniu kluczyka do stacyjki. Musisz poczekać z uruchomieniem samochodu aż lampka zgaśnie, ponieważ wtedy rurka żarowa samochodu jest wystarczająco rozgrzana. Trwa to 5-10 sekund.
Wskaźnik niskiego poziomu paliwa. Symbol ten zapala się, gdy trzeba zatankować samochód. W zależności od tego, ile benzyny pozostało w zbiorniku, należy jechać prosto na stację benzynową.
Światło przeciwmgielne, tylne. Tylne światło przeciwmgielne samochodu jest włączone. Upewnij się, że jest ono dostosowane do warunków pogodowych, aby nie dezorientować innych kierowców na drodze.
Serwisowanie wspomagania układu kierowniczego. Gdzieś w układzie wspomagania kierownicy wystąpiła usterka. Może to być spowodowane poziomem płynu wspomagania, nieszczelną uszczelką, uszkodzonym czujnikiem, a może zużytą przekładnią kierowniczą. Komputer samochodu może czasem podać kod określający, o jaki problem chodzi.

Jeśli lampka jest żółta lub pomarańczowa, jest to sygnał, że należy zdać sobie sprawę z możliwej usterki, zatrzymać samochód, zbadać sprawę i upewnić się, że samochód zostanie naprawiony w najbliższej przyszłości.

Z drugiej strony, jeśli światło ostrzegawcze jest czerwone, należy natychmiast zatrzymać samochód i wezwać pomoc.

Ile kosztuje znalezienie usterki w moim samochodzie?

Trudno jest dokładnie określić, ile kosztuje znalezienie usterki w samochodzie. Jeśli masz do rozwiązywania problemów z samochodem, to jest to dobry pomysł, aby uzyskać cytaty z kilku miejsc, aby porównać lokalizację garaży, opinie innych właścicieli samochodów i nie najmniej ceny. Właściciele samochodów, którzy porównują ceny za usuwanie usterek w Autobutler, mogą zaoszczędzić średnio 18%, co odpowiada kwocie 68 funtów.

Zastosuj się do tych 3 wskazówek i uniknij problemów

Zapoznaj się z instrukcją obsługi samochodu, aby poznać najważniejsze symbole. Zawsze miej przy sobie instrukcję obsługi, aby móc z niej korzystać jak z "książki referencyjnej".

Jeśli symbole są żółte lub pomarańczowe, sprawdź, czy możesz kontynuować jazdę. Czasami tak właśnie może być. Pamiętaj jednak, aby w najbliższej przyszłości oddać samochód do przeglądu w lokalnym warsztacie.

Jeśli kontrolka silnika lub kontrolka oleju świeci się na czerwono, natychmiast zjedź na pobocze, a jeśli jedziesz autostradą, wezwij pomoc drogową.

Słuchaj ostrzeżeń samochodu

Frazy typu "przeoczył wszystkie znaki ostrzegawcze" nie mają zastosowania w przypadku Twojego samochodu, prawda?

Może to być nieszkodliwy błąd, gdy zapali się lampka ostrzegawcza, ale kto odważy się po prostu jechać dalej z ryzykiem, że coś jest nie tak?

Większość właścicieli samochodów jest na tyle rozsądna, by pojechać do warsztatu i sprawdzić, co jest nie tak z samochodem, ale w rzeczywistości okazuje się, że jest też wielu takich, którzy całkowicie ignorują lampki ostrzegawcze na desce rozdzielczej.

Jeśli należysz do tej ostatniej grupy, może Cię to w końcu sporo kosztować. Dlatego też Autobutler najczęściej słyszy tę wiadomość od wielu warsztatów samochodowych w kraju: Jeśli zapali się lampka ostrzegawcza, zatrzymaj samochód, zanim będzie za późno.

Najważniejsze znaki są najniebezpieczniejsze

Lampki ostrzegawcze w Twoim samochodzie nie mają jednakowego znaczenia. Jeśli miałyby być uszeregowane według ważności, to kontrolka oleju i kontrolka silnika są tymi, które powinny skłonić Cię do natychmiastowej reakcji. Jeśli te ostrzeżenia zostaną zignorowane, istnieje ryzyko, że cały silnik ulegnie awarii, na przykład z powodu braku oleju silnikowego.

Warsztaty zrzeszone w Autobutler zgłaszają na ogół wiele zapytań od właścicieli samochodów, którzy twierdzą, że świeci się kontrolka silnika. Kontrolka silnika świecąca na pomarańczowo jest poważnym problemem, ponieważ oznacza, że silnik przeszedł w stan awaryjny. Dlatego jako kierowca musisz poważnie potraktować to ostrzeżenie.

Jeśli zignorowałeś lampkę ostrzegawczą przy poważnej awarii silnika, nie powinieneś oczekiwać, że zostaniesz objęty gwarancją samochodu, ponieważ sam spowodowałeś szkodę.
Zatem nie tylko lampki ostrzegawcze mogą świecić się na czerwono. Rachunek za naprawę samochodu może również wzrosnąć, jeśli coś pójdzie nie tak i silnik się zepsuje.

Odporni kierowcy

Obecnie nowsze samochody wyposażone są w niezliczoną ilość kontrolek ostrzegawczych, które informują kierowcę, że drzwi nie są prawidłowo zamknięte, że czujnik deszczu nie działa prawidłowo lub że należy sprawdzić ciśnienie w oponach.

Niektóre samochody mają ponad 30 świateł ostrzegawczych, a ich duża liczba z pewnością przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze.

Jednak dla kierowcy śledzenie wszystkich świateł ostrzegawczych może być trudne. Brytyjskie badania wykazały, że aż 98 procent ankietowanych kierowców nie zna nawet najbardziej powszechnych świateł ostrzegawczych.

Jednocześnie duża ilość świateł ostrzegawczych może również uodpornić lub zaślepić właścicieli samochodów na sygnały samochodu, ponieważ kilka świateł ostrzegawczych niekoniecznie wskazuje na to, że coś jest poważnie nie tak z samochodem. Mimo zapalonej kontrolki często można jechać dalej, dlatego też do symboli ostrzegawczych można przywiązywać coraz mniejszą wagę.

Jeśli w porę nie sprawdzimy świateł ostrzegawczych, może to mieć poważne konsekwencje. Dlatego główna zasada jest taka, że jeśli zapali się lampka ostrzegawcza, przed dalszą jazdą należy najpierw sprawdzić w instrukcji obsługi samochodu, co oznacza dany symbol. Czy kolor czerwony, zawsze zatrzymać samochód tak szybko, jak to możliwe.

Zobacz światła ostrzegawcze w swoim samochodzie

Symbole mogą się różnić w zależności od modelu i rocznika samochodu - dlatego zawsze należy zapoznać się z instrukcją obsługi samochodu, aby uzyskać jak najdokładniejszy obraz lampek ostrzegawczych w danym samochodzie.

Alfa Romeo, Audi, BMW, Chevrolet, Chrysler, Citroen, Dacia, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Jeep, Kia, Land-Rover, Mazda, Mercedes-Benz, Mini, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Saab, Seat, Skoda, Smart, Suzuki, Toyota, Volkswagen/VW, Volvo.

O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Czy warto wypożyczać samochód?
Jak wygląda Polski rynek wypożyczalni samochodów?
Ile kosztuje wypożyczenie samochodu?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

 

Kontakt

kontakt@filipekauto.pl

Galeria