Jak uruchomić samochód z martwym akumulatorem

Wiele osób jeździ mniej z powodu pandemii, często zostawiając swój samochód zaparkowany na kilka dni, a nawet tygodni. Gdy samochód siedzi, akumulator się rozładowuje. Dotyczy to zwłaszcza stosunkowo nowych pojazdów z różnymi systemami elektronicznymi, które zużywają energię nawet wtedy, gdy samochód jest zaparkowany. W związku z tym, wielu kierowców potrzebowało ostatnio wyskoczyć z samochodu.

W rzeczywistości, AAA widział 10 procentowy wzrost liczby połączeń jump-start w tym roku, z uderzającym 56 procentowym wzrostem dla jump-startów w domach.

Skoki z samochodu były kiedyś prostą sprawą, ale ponieważ samochody stały się bardziej skomplikowane, pojawiają się nowe zagrożenia i należy być ostrożnym, jeśli skaczesz z samochodu na własną rękę. Poza tym warto pomyśleć dwa razy o zwróceniu się o pomoc do obcego człowieka.

"Kiedy akumulator pojazdu umiera, najczęstszym rozwiązaniem jest samodzielne uruchomienie akumulatora za pomocą zworki i innego pojazdu. Jeśli jednak nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, nie ma gwarancji, że metoda ta nie spowoduje uszkodzenia pojazdu", mówi David Bennett, menedżer AAA ds. systemów naprawy. "Na przykład, próba rozruchu uszkodzonego lub zamrożonego akumulatora może spowodować znaczne uszkodzenia pojazdu i, co gorsza, osób znajdujących się w pobliżu pojazdu".

John Banta, tester akumulatorów ołowiowych z Consumer Reports, ostrzega, że można usmażyć kluczowy element elektroniczny przez nieprzestrzeganie odpowiednich procedur, a ponadto istnieją długotrwałe obawy dotyczące iskier i kwasu akumulatorowego. Najlepiej poprosić o pomoc specjalistę.

Technicy serwisowi AAA są przeszkoleni w zakresie technologii akumulatorów i typów pojazdów. Ponadto mogą oni uzyskać dostęp do internetowej bazy danych dotyczących odpowiedniej procedury w oparciu o markę, model i silnik. W przypadku, gdy nie mogą uruchomić starego akumulatora, niektórzy z nich mają przy sobie zamienniki.

Ale niektóre samochody będą potrzebowały wyjazdu do dealera w celu wymiany akumulatora, ponieważ wymagają specjalnego resetowania komputera - mówi David Trezza, starszy kierownik projektu testowego w Consumer Reports. Jeśli AAA nie może włożyć akumulatora, może odholować cię do dealera.

Jeśli musisz samodzielnie uruchomić pojazd, główny mechanik z działu Consumer Reports, John Ibbotson, zaleca przestrzeganie instrukcji obsługi do tego listu. "Instrukcje te opisują krok po kroku prawidłowy sposób uruchamiania samochodu", mówi. "W razie wątpliwości, proszę szukać pomocy".

Pamiętaj, że kable zworkowe mają zazwyczaj zestaw zacisków, jeden oznaczony na czerwono dla pozytywu, a drugi na czarno dla negatywu. Zaciski akumulatora są zazwyczaj oznaczone znakiem + dla bieguna dodatniego i a - dla ujemnego. Być może trzeba będzie wytrzeć trochę brudu, aby sprawdzić, czy akumulator jest brudny.

Wspólne kroki do uruchamiania samochodu.

 • Zaparkuj samochód, którego będziesz używał do skakania obok tego z martwym akumulatorem, umieszczony na tyle blisko, aby kable sięgały. Pojazdy nie powinny się dotykać.
 • Wyłączyć zapłon w obu samochodach.
 • Najpierw należy zacisnąć jeden koniec przewodu dodatniego do zacisku dodatniego rozładowanego akumulatora.
 • Teraz poproś pomocnika o podłączenie drugiego końca tego przewodu do zacisku dodatniego drugiego akumulatora.
 • Następnie podłącz przewód ujemny do ujemnego zacisku w dobrym akumulatorze.
 • Na koniec należy podłączyć drugi koniec przewodu ujemnego do uziemienia w pojeździe z martwym akumulatorem. Może to być blok silnika lub inna metalowa powierzchnia z dala od akumulatora. Należy przy tym uważać, aby nie dotykać razem obu końców przewodu.
 • Uruchomić samochód ratowniczy, który dostarcza energię elektryczną.
 • Uruchomić samochód ze słabym akumulatorem. Jeśli nie uruchomi się, sprawdź połączenia i dokręć lub wyczyść w razie potrzeby.
 • Jeśli nie wystartuje, pozwól problematycznemu samochodowi pracować przez co najmniej 20 minut, aby umożliwić naładowanie akumulatora przed jego wyłączeniem.
 • Jeśli nadal nie uruchomi się, może pojawić się inny problem. Zadzwoń do lokalnej stacji serwisowej, aby uzyskać pomoc.
 • Odłączyć przewody w odwrotnej kolejności.

Jak uniknąć martwego akumulatora

Samochody muszą być prowadzone regularnie, aby umożliwić alternatorowi utrzymanie poziomu naładowania akumulatora. Jeśli chcesz zaparkować samochód na dłuższy okres czasu, rozważ skorzystanie z podstępnej ładowarki lub konserwatora akumulatorów. Urządzenia te mogą uzupełnić poziom naładowania akumulatora. Lepsze modele mogą uzupełnić poziom naładowania akumulatora i potencjalnie wydłużyć jego żywotność.

Akumulatory samochodowe zazwyczaj wystarczają na trzy do pięciu lat, zgodnie z normą AAA, w zależności od zastosowania i temperatury. Okres eksploatacji akumulatora jest znacznie gorszy niż w przypadku zimnej pogody.

"Rutynowa kontrola jest tak samo ważna dla akumulatora, jak dla reszty samochodu", mówi CR Banta.

Aby uniknąć utknięcia w martwym punkcie, należy być ostrożnym przy serwisowaniu i wymianie baterii w samochodzie - mówi Banta. Zaleca on coroczne testowanie obciążenia akumulatora po ukończeniu 2 lat, jeśli mieszkasz w cieplejszym klimacie i 4 jeśli mieszkasz w chłodniejszym klimacie. W ten sposób testuje się jego zdolność do utrzymywania napięcia podczas użytkowania, a wyniki dadzą Ci znać, kiedy nadejdzie czas na rozpoczęcie zakupów w celu wymiany.

Lepiej jest uważać na konserwację i wymianę baterii niż wyciągać z niej każdy ostatni start i ryzykować, że zostanie uwięziona.

O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Czy warto wypożyczać samochód?
Jak wygląda Polski rynek wypożyczalni samochodów?
Ile kosztuje wypożyczenie samochodu?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

 

Kontakt

kontakt@filipekauto.pl

Galeria