Montaż haka holowniczego w samochodzie Toyota

Montaż haka holowniczego w samochodzie Toyota

11 kwietnia 2019, 10:22 toyota hak holowniczy hak holowniczy

Obliczyliśmy średnią cenę montażu haka holowniczego. Cena jest średnią dla wszystkich modeli Toyoty, dlatego wyświetlona średnia cena różni się od tej, którą będziesz musiał zapłacić za zakup i montaż haka holowniczego w swoim konkretnym samochodzie.

Średnia cena: 500 funtów (czerwiec 2020)

Ogromne różnice w cenie za montaż haka holowniczego

Na zakupie i montażu h

aka holowniczego do Twojej Toyoty można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Dlatego dobrym pomysłem jest uważne rozejrzenie się i ewentualnie poproszenie o pisemną wycenę w kilku różnych warsztatach.

Nie jest rzadkością, że koszt montażu haka holowniczego różni się o setki funtów, więc dlaczego nie zaoszczędzić na rachunku za garaż, jeśli można?

Cena zależy między innymi od rodzaju haka holowniczego, który wybierzesz. Chociaż zdejmowany hak holowniczy

jest tym, co "wygląda lepiej", większość kierowców nadal wybiera wersję stałą.

Powodem tego jest fakt, że zdejmowany hak holowniczy jest znacznie droższy. A ruchome części zdejmowanego haka holowniczego mogą w rzeczywistości zardzewieć na miejscu, jeśli masz tendencję do zapominania o usunięciu go po użyciu.

Hak holowniczy - majsterkowanie

Samodzielny montaż haka holowniczego w Toyocie

jest całkowicie legalny, co pozwala zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy. Musisz jednak pamiętać, że musi on posiadać homologację typu, a więc spełniać przepisy Unii Europejskiej.

Przy zakupie haka holowniczego, podręcznik z instrukcją krok po kroku zazwyczaj mówi, jak zainstalować hak holowniczy. Jednakże, należy mieć odpowiednie narzędzia do pracy i wiedzieć, co się robi. Ogólnie rzecz biorąc, jest to zadanie dla ludzi, którzy znają się na samochodach trochę.

Czy w ogóle wolno jeździć z przyczepą?

Jako zwykły właściciel samochodu z prawem jazdy (B), przyczepa nie może ważyć więcej niż 750 kg - łącznie z ładunkiem. Ponadto łączna masa samochodu i przyczepy nie może przekroczyć 3500 kg.

Jeśli jednak prowadzisz samochód typu mini lub micro, taki model samochodu często może ciągnąć nie więcej niż 200-500 kg za pomocą przyczepy bez hamulców. Maksymalna masa jest zazwyczaj podana w instrukcji obsługi Twojego samochodu. W przypadku, gdy nie jest podana waga pociągu, nie należy używać samochodu do holowania.

Przed zamontowaniem haka hol

owniczego na samochodzie typu mini lub micro, warto sprawdzić w warsztacie i u producenta, czy zalecają oni montaż haka holowniczego.

Niektórzy producenci wymagają, aby klient podpisał oświadczenie, że hak holowniczy jest montowany na własne ryzyko klienta. Powodem tego jest fakt, że samochód zazwyczaj nie jest zaprojektowany do ciągnięcia ciężkich ładunków.

Jednak wiele osób montuje hak holowniczy głównie po to, aby móc jeździć z rowerami z tyłu samochodu, co nie stanowi problemu. Warto jednak zastanowić się, czy ma to sens, ponieważ istnieją specjalne bagażniki rowerowe, które można przymocować do samochodu bez użycia h

aka holowniczego.

Hak holowniczy - pamiętaj o swoim bezpieczeństwie

Zawsze, gdy dochodzi do wypadku, często przyczyną jest źle lub zbyt mocno obciążona przyczepa.

Mówiąc o przeciążeniu, silniki małych mini lub mikro samochodów ryzykują uszkodzenie, jeśli na przyczepę zostanie nałożona zbyt duża ilość ładunku.

Często zdarza się, że przyczepa zaczyna się kołysać lub całkowicie spada z samochodu. Dlatego też należy pamiętać o tym, aby mały drucik, który mocuje się do "oka" zamontować na solidnej części haka holowniczego

, który jest zamontowany na samochodzie.

Jeżeli masa załadowana na przyczepę przekracza 750kg, jest to wymagane przez prawo, aby przyczepa posiadała własny układ hamulcowy, gdyż spowoduje to wyhamowanie przyczepy, jeżeli z jakiegoś powodu zejdzie ona z haka podczas jazdy.

Generalnie przed jazdą z przyczepą warto sprawdzić, czy światła tablicy rejestracyjnej, kierunkowskazy i światła hamowania działają zgodnie z przeznaczeniem.

O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Czy warto wypożyczać samochód?
Jak wygląda Polski rynek wypożyczalni samochodów?
Ile kosztuje wypożyczenie samochodu?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

 

Kontakt

kontakt@filipekauto.pl

Galeria