Dlaczego wymiana świec zapłonowych ma znaczenie

Wiadomo, że wymiana świec zapłonowych jest kluczową częścią rutynowej konserwacji, ale dlaczego?

Bez prawidłowo funkcjonujących świec zapłonowych możesz napotkać wiele problemów, od słabej wydajności jazdy do tego, że Twój samochód po prostu nie chce zapalić. Oto dlaczego wymiana świec zapłonowych jest ważna i skąd wiadomo, kiedy nadszedł czas na wymianę świec zapłonowych.

Do czego służą świece zapłonowe?

Świeca zapłonowa robi dokładnie to, co sugeruje jej nazwa: Jest odpowiedzialna za tworzenie iskry, którą silnik spalinowy potrzebuje do uruchomienia i pracy. Kiedy napięcie elektryczne jest przesyłane do świecy zapłonowej, ta energia elektryczna tworzy łuk elektryczny w małej szczelinie pomiędzy dwoma elektrodami po stronie zapłonu, zapalając sprężoną mieszankę paliwa i powietrza wewnątrz cylindra. Bez świecy zapłonowej nie ma zapłonu. Bez zapłonu silnik nie uruchomi się ani nie będzie pracował.

Co się dzieje, gdy świeca zapłonowa się zepsuje?

świeca zapłonowa

Z czasem na świecach zapłonowych mogą tworzyć się osady sadzy. Osady te zmieniają czas iskry, powodując nieefektywne lub zawodne działanie. Innym potencjalnym problemem ze świecami zapłonowymi w miarę ich starzenia się jest to, że szczelina na końcu zapłonu może się powiększyć. Tak jak nagromadzenie osadów zmienia czas iskry, tak samo zmiana wielkości szczeliny. Jeśli któryś z tych problemów stanie się zbyt duży, Twój silnik będzie cierpiał.

Korzyści z wymiany świec zapłonowych

Większość producentów zaleca wymianę świec zapłonowych co 30 000 mil, ale możesz czuć potrzebę wykonywania tej pracy częściej - lub rzadziej - w zależności od marki i modelu oraz wydajności pojazdu.

Gdy je wymienisz, możesz zauważyć następujące korzyści:

  1. Zmniejszona emisja spalin i większa oszczędność paliwa: Świece zapłonowe, które przekroczyły swój okres eksploatacji, nie zapalają się prawidłowo i mogą powodować większe zużycie paliwa niż jest to konieczne. Ich wymiana może poprawić zużycie paliwa i zmniejszyć ogólną emisję spalin.Płynniejszy rozruch: Zużyte świece zapłonowe często powodują powolny lub nierówny rozruch. Ich wymiana powinna wyeliminować ten problem.Poprawa wydajności: Nieprawidłowo działające świece zapłonowe zakłócają sposób, w jaki Twój silnik został zaprojektowany do pracy. Kiedy wymienisz świece zapłonowe, możesz zauważyć, że Twój samochód reaguje szybciej.

Wymiana świec zapłonowych jest kluczowym elementem utrzymania silnika w dobrym stanie technicznym. Pamiętaj, aby wymieniać świece (lub wymieniać je samodzielnie) w odstępach czasu zalecanych przez producenta, aby zapewnić maksymalną wydajność silnika.

O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Czy warto wypożyczać samochód?
Jak wygląda Polski rynek wypożyczalni samochodów?
Ile kosztuje wypożyczenie samochodu?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

 

Kontakt

kontakt@filipekauto.pl

Galeria