Jak wybrać klucz udarowy?

Jak wybrać najlepszy klucz udarowy? Przeczytaj dalej i dowiedz się więcej o doborze odpowiedniego klucza udarowego.

Klucz udarowy jest jednym z najbardziej przydatnych narzędzi w warsztacie samochodowym lub serwisie opon. Starannie dobrany, zapewnia wygodną pracę nie tylko z kołami, ale także innymi elementami w samochodzie. Zobacz na co należy zwrócić uwagę przy wyborze klucza udarowego do dalszej odsprzedaży.

Zobacz na co należy zwrócić uwagę przy wyborze klucza udarowego do warsztatu klienta. Oto 5 najważniejszych czynników, o których należy pamiętać:

  • maksymalny moment obrotowy
  • stopnie dokręcenia / rozluźnienia
  • zużycie powietrza przez klucz płaski
  • poziom hałasu
  • rodzaj obudowy

O co w tym wszystkim chodzi? Przeczytaj na dole.
Maksymalny moment obrotowy klucza
Po co przejmować się momentem obrotowym 1450 Nm, skoro można uzyskać klucze z 1900 Nm? Albo 2200 Nm? Albo nawet 5000 Nm? Im wyższa jest ta wartość, tym wygodniej będzie z nią pracować.

Więc o co dokładnie chodzi z tym momentem obrotowym? Jest to moc, którą klucz może wytworzyć w krótkim czasie - na przykład przy pierwszym naciśnięciu spustu. Im wyższy jest maksymalny moment obrotowy, tym mocniejsze śruby może wytrzymać.

Ale - nigdy nie posuwaj się za daleko. Nie ma potrzeby zakupu klucza o maks. momencie obrotowym 2200 Nm, jeśli Twoi klienci codziennie pracują ze śrubami w "samochodach osobowych". Czasami nie ma sensu zwiększać momentu obrotowego.

Należy pamiętać, że maksymalny moment obrotowy jest wartością osiąganą tylko w pierwszych przypadkach. Przy najwyższej prędkości. Moment obrotowy jest przez resztę czasu niższy. Dla przykładu, dla jednego z naszych urządzeń, REDATS P-160 maksymalny moment obrotowy wynosi 1500 Nm, a robocza wartość momentu obrotowego wynosi od 68 do 1054 Nm.

Faktem jest, że klucze pneumatyczne o momencie obrotowym 1500 Nm lub 1900 Nm z łatwością poradzą sobie z większością zadań w warsztacie lub serwisie oponiarskim zajmującym się samochodami osobowymi.

Stopień dokręcenia / rozluźnienia - jak to zrozumieć?
Dobre klucze pneumatyczne mają zawsze kilka stopni regulacji momentu obrotowego. Jako przykład niech posłużą REDATS P-180. W tym urządzeniu są 4 wartości momentu obrotowego, które możemy ustawić:

  • 4 stopnie do dokręcania
  • 1 stopień do odkręcenia

Czy to ma znaczenie? Im więcej stopni kontroli momentu obrotowego trzeba wybrać, tym bardziej precyzyjna staje się praca z kluczem. Narzędzie staje się o wiele bardziej uniwersalne. Możemy dokręcić kołki w samochodach osobowych i dostawczych za pomocą jednego klucza. Wystarczy tylko przełączyć bieg. Dzięki temu nie dokręcisz łba ani gwintu śruby. Zamiast tego można je bezpiecznie zdemontować.

Które mieszkanie jest lepsze? Metalowa? Kompozytowa?
Większość tanich kluczy, które można kupić nawet w marketach budowlanych, ma obudowę z metalu. To może wydawać się zaletą. ell, ponieważ i tak używamy klucza w warsztacie, gdzie istnieje ryzyko jego uszkodzenia lub upadku. Teoretycznie więc, metal przetrwa takie uderzenia znacznie lepiej. Niestety, powierzchnie metalowe i tak są wrażliwe na zarysowania czy wgniecenia.

I to nie są ich jedyne wady. Klucze pneumatyczne z metalową obudową są po prostu cięższe. Jest to ważne przy długotrwałej pracy. Poza tym, wyobraź sobie, że musisz dotknąć takiego metalowego klucza w mroźny poranek. Cóż - nie jest to przyjemne uczucie, prawda?

Tymczasem klucz w kompozytowej obudowie jest zazwyczaj nieco lżejszy od metalowych odpowiedników. Oto przykłady:

  • REDATY P-180: 2,3 kg
  • CZERWONKI P-160 - 2,2 kg
  • CZERWONKI P-120 - 2,1 kg

Wiadomo, że nie są to duże różnice, ale po długiej pracy z takim kluczem udarowym w ręku ma to znaczenie. Takie narzędzie jest również o wiele lepsze w ręku niż ciężki klucz udarowy, więc praca jest o wiele przyjemniejsza.

Poza tym, klucze wykonane z kompozytu są również znacznie przyjemniejsze w dotyku. Nie ma mowy o "zimnym" przechyleniu w zimny poranek. Kompozyt nie pochłania tak bardzo zimna z powietrza.

Zużycie powietrza

Jakie jest znaczenie tego parametru? Znając tę wartość, będziesz mógł wybrać odpowiednią sprężarkę do pracy z kluczem. Warto pamiętać, że zazwyczaj jest to tylko wartość średnia. Zużycie powietrza przez klucz może wzrosnąć lub spaść podczas pracy.

Nie należy traktować tego parametru jako klucza przy wyborze klucza. Ma on jedynie pomóc w ewentualnym doborze kompresora do urządzenia.

Poziom hałasu klucza pneumatycznego
A co z poziomem hałasu? Nie da się ukryć, że praca z kluczem pneumatycznym może powodować wiele nieprzyjemnych dźwięków. Należy pamiętać, że wydaje on dźwięki zarówno w mechanizmie, jak i w części, nad którą się pracuje. Może to być niezwykle męczące, zwłaszcza podczas sezonu wymiany opon. Przez cały dzień pracownicy serwisów oponiarskich muszą pracować z setkami kół. Ogólnie rzecz biorąc, każdy klucz generuje hałas, dlatego sugerujemy pewne środki ochrony słuchu - na przykład słuchawki lub zatyczki do uszu.

Twin Hammer. Co to jest?
Ten anglojęzyczny oznacza "podwójny młotek". W tym rozwiązaniu, dwa młoty ciągle obracają się wokół wrzeciona. Dzięki temu klucz jest w stanie wytworzyć ogromny moment obrotowy już w pierwszych chwilach pracy.

Czy mechanizm Twin Hammera wpłynie na niezawodność klucza? Dobra wiadomość jest taka - nie będzie. Używane w tym celu młotki zapewniają bezawaryjną pracę przez lata.

Jaka sprężarka do klucza pneumatycznego?
Nawet najmocniejszy klucz udarowy nie będzie w stanie pracować bez kompresora. Tylko jak dobrać odpowiednią sprężarkę do klucza pneumatycznego? Oto dwie zasady

Klucz udarowy powinien mieć pojemność większą lub równą wymaganemu kluczowi pneumatycznemu. Tylko wtedy będzie można pracować bez większych przerw.

 

O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Czy warto wypożyczać samochód?
Jak wygląda Polski rynek wypożyczalni samochodów?
Ile kosztuje wypożyczenie samochodu?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

 

Kontakt

kontakt@filipekauto.pl

Galeria