Jak naładować akumulator samochodowy

Przekręcasz kluczyk (lub naciskasz przycisk) i ... nic. Twoja bateria jest martwa. Być może nadszedł czas na nowy, ale niekoniecznie. Tutaj omówimy, jak naładować akumulator samochodowy, aby pomóc Ci zaoszczędzić trochę czasu i pieniędzy, gdy zajdzie taka potrzeba.

Ile czasu minęło?

Pierwsze pytanie, na które będziesz musiał odpowiedzieć, to "ile lat ma mój akumulator samochodowy?". Jeśli jest czteroletni lub starszy, prawdopodobnie powinieneś kupić nowy. Nawet najlepsze akumulatory wytrzymują tylko tyle czasu, a po przekroczeniu tego momentu po prostu nie będą dobrze naładowane.

Ta liczba może być nawet niższa (bardziej jak dwa lub trzy lata), jeśli mieszkasz w miejscu, które staje się bardzo gorące, ponieważ ekstremalne temperatury zabijają akumulatory samochodowe szybciej.

Jeśli szybki drenaż jest chronicznym problemem Twojego pojazdu, przyczyną problemu może być wada akumulatora. Ponownie, wymiana jest najlepszym rozwiązaniem. Ale jeśli Twój akumulator jest wystarczająco nowy i zazwyczaj działa prawidłowo, być może uda Ci się przywrócić go do życia.

Sprawdź poziom naładowania

Weź woltomierz i sprawdź, z czym masz do czynienia. Zdrowy akumulator powinien wskazywać napięcie od 12,4 do 12,7 V na obu zaciskach. Jeśli napięcie jest znacznie niższe, akumulator będzie miał problemy z kręceniem korbą w celu uruchomienia silnika. Przed ponowną próbą uruchomienia samochodu należy osiągnąć ten zakres.

Jeśli poziom naładowania akumulatora nie zbliża się do tej liczby lub szybko spada, nawet po zastosowaniu poniższych poprawek, prawdopodobnie będziesz musiał udać się do sklepu po wymianę.

akumulator

Opcja pierwsza (12 V lub więcej): Podłącz i jedź

Zakładając, że nie ma problemu poza tymczasowym rozładowaniem z braku użycia lub pozostawienia włączonego światła, jest to numer jeden na liście jak naładować akumulator samochodowy. Jump-start pojazdu z innego pojazdu lub przenośnego jump-starter, a następnie jeździć z prędkością przez pół godziny lub tak przed wyłączeniem silnika. Alternator, mały generator, który wykorzystuje ruch silnika do wytworzenia ładunku elektrycznego, będzie uzupełniał energię akumulatora podczas jazdy.

Podczas ładowania akumulatora przez alternator staraj się nie wyłączać urządzeń zużywających energię, takich jak klimatyzacja czy system informacyjno-rozrywkowy. Idealnie byłoby, gdybyś w tym czasie jeździł samochodem w świetle dziennym, aby nie używać reflektorów. Pojedź nim ponownie w ciągu następnego dnia lub dwóch, aby upewnić się, że ładunek się utrzymał. Często jest to wszystko, co musisz zrobić, a to będzie miesięcy lub lat, zanim znajdziesz się z problemem ponownie.

Opcja druga (mniej niż 12 V): Naładuj go tam, gdzie siedzi

Możesz uszkodzić alternator, jeśli spróbujesz naładować akumulator ze zbyt niskim napięciem, więc najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest użycie specjalnego prostownika do akumulatorów. Dobra ładowarka jest mądrą inwestycją, która może utrzymać pojazd naładowany podczas okresów niewielkiego użytkowania i może ożywić akumulator, jeśli ładunek jest zbyt niski, aby uruchomić samochód. Nowoczesne ładowarki akumulatorów są inteligentne i wykorzystują serię programów do testowania, ładowania, ponownego testowania i wyłączania akumulatora, aby dbać o niego bez powodowania uszkodzeń lub marnowania energii elektrycznej.

Wyrób sobie nawyk monitorowania i dbania o stan swojego akumulatora, aby nie słyszeć tego strasznego kliknięcia-kliknięcia, kiedy naprawdę musisz szybko gdzieś dojechać.

 

O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Czy warto wypożyczać samochód?
Jak wygląda Polski rynek wypożyczalni samochodów?
Ile kosztuje wypożyczenie samochodu?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

 

Kontakt

kontakt@filipekauto.pl

Galeria