Znaczenie wyważania kół i opon

Jedziesz w dół autostrady i czujesz te dziwne wibracje z kierownicy. Twój samochód zaczyna się nawet trząść, gdy nabierasz prędkości. Ale dlaczego? Wszystko to może być wynikiem braku wyważenia kół i opon, co powoduje szorstką jazdę, zagrożenie bezpieczeństwa i kosztowne naprawy. Można jednak zapobiec szybkiemu zużyciu opon i niewyważonych elementów, wyważając koła i opony po nowych zestawach lub podczas regularnej kontroli.

Jest to istotny element konserwacji pojazdu, który może zapobiegać nadmiernemu zużyciu opon i innym czynnikom. Jeśli chcesz, aby Twój nowy zestaw opon trwał jak najdłużej, upewnij się, że Twój samochód ciężarowy lub samochodowy jest odpowiednio wyważony.

Dlaczego wyważanie kół jest wymagane?
Wyważanie kół nie tylko maksymalizuje żywotność opon Twojego samochodu, ale także zwiększa bezpieczeństwo. Jeśli nie są one prawidłowo ustawione, koła będą podatne na większe zużycie, co spowoduje, że będziesz musiał częściej zmieniać opony. Może się to stać kosztowną eksploatacją. Najlepszym sposobem na stwierdzenie, czy koła nie są prawidłowo ustawione, jest sytuacja, gdy pojazd nie porusza się prosto po zdjęciu rąk z kierownicy.

Albo rozwiązać problem, albo może on prowadzić do trudności z zawieszeniem i powodować ekstremalne zagrożenia dla bezpieczeństwa, zwłaszcza w niebezpiecznych warunkach, takich jak deszcz czy lód. Spowoduje to również słabe pokonywanie zakrętów i trudności w prowadzeniu.

Znaczenie wyważania opon
Niezależnie od tego, czy odwołujesz się do ekspertów, czy też samodzielnie wykonujesz wyważanie opon przy użyciu narzędzi z North American Auto Equipment, zapewnia to, że opony są wyważane za pomocą ciężarków, co zapewnia płynną jazdę. Niewyważone elementy powodują grzechotanie kierownicą w przód i w tył i powodują szybsze niż zwykle zużycie opon. Poczujesz wibracje, które spowodują naprężenia na dolnych przegubach kulowych i osiach.

Korzyści wynikające z wyważenia opon i kół

 • Płynniejsza i bardziej komfortowa jazda
 • Lepsze osiągi układu napędowego
 • Obniżona bieżnia
 • Wydłużona żywotność opon i kół
 • Równoważenie opon Twojego pojazdu zapewnia długą żywotność opon i innych biegów.

Jak wyważyć opony i koła za pomocą wyważarki do kół?
Wyważanie opon Państwa pojazdu rozpoczyna się od wyjęcia każdej z nich i zamocowania jej do wyważarki kół. Zdecyduje ona o braku wyważenia każdego z nich i pokaże, gdzie należy rozłożyć ciężar. Odważniki są wymieniane po wewnętrznej stronie koła, a proces ten powtarza się dla każdego z nich.

Etapy wyważania opon i kół

 • Bezpieczeństwo przede wszystkim: Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, należy najpierw skonsultować się z ekspertem i zapoznać się z instrukcjami producenta. Zalecane wyposażenie ochronne obejmuje: stalowe buty na palce, okulary ochronne i rękawice.
 • Sprawdzaj opony: Sprawdzaj opony i upewnij się, że nie mają one żadnych pęknięć i nadal mają dobre zużycie bieżnika. (Jeśli opony mają pęknięcia lub mają niską głębokość bieżnika, lepiej jest wymienić opony).
 • Zdejmij nakrętki i obciążniki: Przed zamontowaniem koła na wyważarce zdejmij z koła kołpaki lub obciążniki.
 • Zamontuj koło: W celu uzyskania szczegółowych informacji i wykonania poszczególnych kroków należy zapoznać się z instrukcją producenta Państwa wyważarki, a następnie wykonać następujące czynności, aby prawidłowo zamontować koło w maszynie
 • Zmierzyć koło: Po zamontowaniu koła, następnie należy zmierzyć jego wysokość i szerokość, aby wprowadzić je do wyważarki.
 • Wybierz swój pojazd: Niektóre maszyny do wyważania kół poproszą o rok produkcji i model samochodu, aby dokładniej wyważyć opony i koła.
 • Wprowadź właściwe ciśnienie w oponach: Następnie wyważarka będzie musiała znać właściwe ciśnienie powietrza w oponach w oparciu o własne specyfikacje pojazdu. Prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach Twojego samochodu można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu oraz po wewnętrznej stronie ościeżnicy po stronie napędu.
 • Uruchomić maszynę: Po zamontowaniu opony, wprowadzeniu wymiarów, marki i modelu samochodu oraz ciśnienia w oponach będziesz mógł uruchomić wyważarkę i pozwolić maszynie zabrać ją stamtąd.
 • Ponownie zainstaluj obciążniki kół i wyważenie: Po zakończeniu montażu maszyny do wyważania kół, będziesz chciał dodać obciążniki do swojego samochodu i ponownie wyważyć koło za pomocą maszyny. Ponowne wyważenie koła po ponownym zamontowaniu obciążników zapewnia właściwą ilość i rozmieszczenie ciężarków.
 • Przypomnij sobie o oponach: Po ponownym wyważeniu kół i pokazaniu przez maszyny, że jest ono kompletne, dobrze jest zmontować opony na swoim samochodzie.

Konsekwencje braku wyważenia kół i opon
W kołach jest pasek ciężarków. Z czasem masy się zmieniają. Powoduje to nierównowagę, koncentrując się w płaszczyźnie poziomej koła i powodując drgania boczne lub wzdłuż poszczególnych punktów, co powoduje turbulencje obrotu do przodu, wyzwalając mniejszą trakcję, zmianę biegów i przyspieszone zużycie bieżnika. Koła będą zużywać się nierównomiernie, a jeśli nie zostaną poddane obróbce, mogą wpływać na układ kierowniczy i zawieszenie, a także powodować złe prowadzenie i mniejsze przebiegi gazu.

O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Czy warto wypożyczać samochód?
Jak wygląda Polski rynek wypożyczalni samochodów?
Ile kosztuje wypożyczenie samochodu?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

 

Kontakt

kontakt@filipekauto.pl

Galeria