Co zrobić, gdy sprężarka AC w samochodzie pęknie?

Wszystkie elementy w samochodzie ulegają zużyciu podczas codziennego użytkowania. W pewnym momencie części mogą się zepsuć i zawieść. Sprężarka AC jest jednym z takich elementów, który jest mocno eksploatowany i poddawany dużemu ciśnieniu. Jeśli sprężarka zaczyna szwankować, należy przygotować się na rozwiązanie problemu.

Bez działającej sprężarki klimatyzacji w samochodzie nie uzyskasz tego ważnego chłodnego powietrza w gorące letnie dni. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zdiagnozować potencjalne problemy i jak je naprawić.

Jak zdiagnozować uszkodzoną sprężarkę AC

Pierwszą oznaką problemu będzie dmuchanie klimatyzacji tylko gorącym powietrzem lub całkowite zatrzymanie dmuchania. Problemem może być niekoniecznie sprężarka, więc należy sprawdzić, czy się załącza.

Znajdź sprężarkę w swoim samochodzie. Znajduje się ona w linii z głównym paskiem w silniku, który jest powszechnie znany jako pasek serpentynowy. Następnie włącz klimatyzację. Jeśli sprzęgło sprężarki zacznie się obracać, oznacza to, że się włączyło, a więc problem leży gdzie indziej. Jeśli sprzęgło nie załącza się, należy dwukrotnie sprawdzić, czy do sprzęgła dociera prąd. Jeśli sprzęgło otrzymuje zasilanie, to prawie na pewno masz uszkodzoną sprężarkę AC.

Innym symptomem, na który należy zwrócić uwagę, są nietypowe odgłosy dochodzące z kompresora po włączeniu klimatyzacji. Może to być spowodowane tylko drobnymi odgłosami pracy silnika, ale jeśli problem będzie się powtarzał, najlepiej jest go sprawdzić.

Naprawa sprężarki AC

Sprężarka AC pracuje pod wysokim ciśnieniem, wykorzystuje płynny czynnik chłodniczy, a do jej wymiany potrzebne są specjalne narzędzia. Jej naprawa bez odpowiedniej wiedzy może być niebezpieczna, dlatego zaleca się udanie się do lokalnego mechanika-eksperta.

W zależności od stanu sprężarki i zakresu uszkodzenia, prosta naprawa może sprawić, że wszystko wróci do normy i będzie działać. W przeciwnym razie może być konieczny zakup nowej sprężarki AC w celu zastąpienia starej.

Aby uniknąć tego typu problemów w przyszłości, co kilka lat należy poddawać sprężarkę AC przeglądom. Obejmuje to wymianę oleju w sprężarce i płukanie płynu chłodzącego. Regularna konserwacja to najlepszy sposób na utrzymanie samochodu w dobrym stanie przez długi czas, a na dłuższą metę zaoszczędzi Ci sporo pieniędzy i bólu głowy.

O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Czy warto wypożyczać samochód?
Jak wygląda Polski rynek wypożyczalni samochodów?
Ile kosztuje wypożyczenie samochodu?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

 

Kontakt

kontakt@filipekauto.pl

Galeria