Używaj odpowiedniego oleju silnikowego dla Twojej Škody

Stosować odpowiedni olej silnikowy dla swojej Škody.

07 sierpnia 2019, 12:30 wymiana oleju skoda

Olej silnikowy w Twojej Škodzie jest jedną z rzeczy, o które powinieneś zawsze dbać. Jest to ważne, ponieważ silnik może zostać uszkodzony podczas jazdy, jeśli nie dodasz wystarczającej ilości oleju silnikowego.

Dla właściciela Škody ważne jest, abyś wybrał odpowiedni rodzaj oleju sil

nikowego. Niektóre warsztaty zalecają olej silnikowy Castrol, ale inne znane marki, takie jak Mobil 1, mogą być używane równie dobrze. Pod warunkiem, że wybierzesz półsyntetyczny lub w pełni syntetyczny olej silnikowy o wysokiej wydajności i długiej żywotności. Stosowanie oleju wysokiej jakości wydłuża żywotność silnika.

Jeśli masz wątpliwości, jaki olej wybrać, sprawdź w lokalnym warsztacie samochodowym, ponieważ mogą oni udzielić Ci informacji na temat rodzaju oleju, który najlepiej pasuje do Twojego samochodu.

Zaoszczędź pieniądze przy następnej wymianie oleju

Wymiana oleju silnikowego pomaga utrzymać silnik w czystości i chroni go przed szlamem i innymi szkodliwymi nagromadzeniami. Ważne jest, aby silnik nie miał niskiego poziomu oleju, ponieważ jest to niepotrzebnie uciążliwe dla silnika. Dlatego dobrze jest konsekwentnie sprawdzać poziom oleju silnikowego. Większość producentów zaleca, aby robić to raz w tygodniu lub co 2 000 kilometrów.

W zależności od modelu i rocznika należy jednak przyjąć, że olej silnikowy w Twojej Škodzie należy wymieniać co 15 000-30 000 kilometrów. Informacje o tym, kiedy silnik wymaga wymiany oleju, można znaleźć w książce serwisowej samochodu.
Zazwyczaj olej silnikowy jest wymieniany podczas przeglądu samochodu, ale równie dobrze można go wymienić pomiędzy dwoma przeglądami. W szczególności dotyczy to starszych samochodów, w których silnik zużywa olej.

Poniżej obliczyliśmy, ile kosztuje wymiana oleju silnikowego w Škodzie.

Średnia cena Min. - maks.
£ 137 £ 88 - £ 194 Uzyskaj wycenę

Ceny opierają się na wszystkich ofertach przesłanych za pośrednictwem autobutler.pl i mogą zawierać błędy lub się różnić. Proszę utworzyć zlecenie, jeśli chcesz otrzymać szczegółową wycenę dla swojego samochodu.

Jest to średnia cena, obliczona na podstawie wszystkich ofert wymiany oleju otrzymanych przez właścicieli Škody z warsztatów powiązanych z naszym portalem warsztatów.

Jeśli nadszedł czas wymiany oleju silnikowego w Twoim samochodzie, przeczytaj, jak inni użytkownicy ocenili warsztaty, które

bierzesz pod uwagę - tutaj na stronie.

Jak sprawdzić poziom oleju

Chociaż obecnie nowoczesne silniki mają ograniczone zużycie oleju, silnik nadal spala niewielkie ilości oleju. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać poziom oleju. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik, jak to zrobić:

 1. Zaparkuj samochód na gładkiej, płaskiej powierzchni.
 2. Sprawdź poziom oleju, gdy olej jest gorący po jeździe, ale upewnij się, że silnik został wyłączony na co najmniej 5 minut, co pozwoli olejowi "osiąść".
 3. Jeśli nie jesteś pewien, gdzie w komorze silnika szukać bagnetu, sprawdź instrukcję obsługi samochodu. Zazwyczaj ma on żółtą górną część.
 4. Teraz wyciągnij bagnet i wytrzyj go do sucha szmatką lub kawałkiem papieru. Następnie wepchnij bagnet z powrotem na miejsce.
 5. Teraz można wyciągnąć bagnet i sprawdzić poziom oleju. Na bagnecie zaznaczone jest minimum i maksimum. Jeśli olej tylko pokrywa znak minimum, trzeba uzupełnić olej silnikowy. W tym przypadku, należy spodziewać się dodać litr oleju silnikowego.
 6. Jeśli nie zdecydujesz się na wymianę całego oleju silnikowego, ważne jest, abyś używał tego samego oleju. Dzieje się tak dlatego, że zmieszanie dwóch różnych rodzajów oleju silnikowego spowoduje pogorszenie jego właściwości.

4 wskazówki dotyczące wymiany oleju

 • Jeśli wybierasz się na długie wakacje motoryzacyjne, warto pamiętać o sprawdzeniu poziomu oleju. Zazwyczaj długa jazda powoduje wzrost zużycia oleju, dlatego nie należy rozpoczynać wakacji ze zbyt małą ilością oleju w silniku.
 • Nie należy mieszać dwóch olejów silnikowych o różnych specyfikacjach. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że właściwości oryginalnych olejów ulegną pogorszeniu.
 • Nie rozlewaj oleju na blok silnika, ponieważ w najgorszym wypadku może to spowodować późniejszy pożar w komorze silnika.
 • Wymiana oleju silnikowego w regularnych odstępach czasu daje pewność, że części mechaniczne silnika są odpowiednio smarowane. Świeżo dodany olej silnikowy pomaga również oczyścić silnik i zebrać zanieczyszczenia, które nieuchronnie dostaną się do układu. Stary, zanieczyszczony olej osłabia działanie samochodu, a silnik ulega szybszemu zużyciu.

Jak samodzielnie wymienić olej silnikowy

Jeśli chcesz samodzielnie wymienić olej silnikowy w swojej Skodzie, poniżej znajdziesz instrukcję "krok po kroku", jak to zrobić.

Zacznij od zdobycia następujących rzeczy:

 • Pojemnik do zbierania zużytego oleju
 • Dobry lejek do nalewania nowego oleju
 • Klucz sześciokątny lub nasadowy do odkręcania korka spustowego
 • olej silnikowy, który jest kompatybilny z Twoją Škodą
 • parę ciężkich rękawic roboczych.

Wcześniej sprawdź, jaki rodzaj oleju jest kompatybilny z Twoim samochodem. Informacje na ten temat można zazwyczaj znaleźć w książce serwisowej lub instrukcji obsługi samochodu. Jeśli kupujesz olej silnikowy przez Internet, obecnie istnieją sklepy internetowe, w których po wpisaniu numeru rejestracyjnego pojazdu automatycznie otrzymasz olej o odpowiedniej specyfikacji.

Wymiana oleju: krok po kroku
1. Uruchomić silnik i pozostawić go na kilka minut na biegu jałowym.

1. Wyłącz silnik i umieść pojemnik do zbierania oleju pod samochodem.
1. Odkręć korek spustowy za pomocą klucza nasadowego lub sześciokątnego. Zachowaj ostrożność, olej jest gorący, użyj pary rękawic roboczych.
1. Po spuszczeniu całego oleju wkręć korek spustowy z powrotem na miejsce.
1. Wlej nowy olej silnikowy. Pamiętaj o użyciu lejka, aby uniknąć rozlania oleju na blok silnika.
1. Uruchom teraz silnik i pozostaw go na biegu jałowym. Sprawdź, czy olej nie wycieka z dolnego korka. Może być konieczne dokręcenie korka spustowego.
1. Może być również konieczna wymiana filtra oleju.
1. Zużyty olej zutylizować w punkcie skupu surowców wtórnych.

Jeśli nie posiadasz odpowiednich narzędzi lub nie chcesz samodzielnie wymieniać oleju silnikowego w swojej Škodzie, poproś o ofertę Autobutler i zleć wymianę oleju silnikowego w wybranym przez siebie warsztacie.

Otrzymaj oferty wymiany oleju - Škoda

O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Czy warto wypożyczać samochód?
Jak wygląda Polski rynek wypożyczalni samochodów?
Ile kosztuje wypożyczenie samochodu?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

 

Kontakt

kontakt@filipekauto.pl

Galeria